کد مطلب : 23197
شایگو در باکو: روسیه علاقه‌ای به تشدید تنش‌ها در منطقه قفقاز شمالی ندارد
چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۶
شایگو در باکو: روسیه علاقه‌ای به تشدید تنش‌ها در منطقه قفقاز شمالی ندارد
وزیر دفاع روسیه به همتای آذربایجانی خود اطمینان داد که هیچیک از اقدامات این کشور در قفقاز شمالی، علیه کشور ثالثی نبوده و برخی فعالیت‌ها در‌ پایگاه نظامی روسیه در ارمنستان، ارتباطی به اوضاع منطقه ندارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه در دیدار با "ذاکر حسن‌اف"، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در باکو تأکید کرد که مقامات مسکو علاقه‌ای به افزایش تنش‌ها در منطقه قفقاز شمالی ندارد و اقدامات طرف روسی، علیه کشورهای ثالث در این منطقه هدایت نمی شود.
شایگو که روز سه شنبه به پایتخت جمهوری آذربایجان سفر کرده بود، در دیدار با همتای آذری خود گفت: «ما حوادثی که در خطوط مرزی با جمهوری ارمنستان رخ داده است را با نگرانی دنبال می کنیم. و از نگرانی‌هایی که در رابطه با پروازها به پایگاه نظامی ما در منطقه هم اگاه هستیم. ولی من در اینجا می خواهم صریحاً بگویم: هیچیک از اقدامات ما در منطقه هرگز علیه هیچ کشور ثالثی، به‌خصوص آذربایجان که همسایه و شریک راهبردی ماست، هدایت نشده و نخواهد شد.»
وزیر دفاع روسیه با تأکید بر اینکه این کشورعلاقه‌ای به تشدید تنش‌ها در قفقاز شمالی ندارد، افزود: «طرف روسی در پایگاه خود در خاک ارمنستان، در حال ساخت  و ساز تأسیسات اجتماعی است که هیچ ارتباطی با اقدامات نظامی ندارد.»
وی تاکید کرد: «برخی فعالیت‌های جزئی در این پایگاه در این رابطه است و بخش دوم ترددهای هوایی، در ارتباط با خدمت سربازی نیروهاست که برخی از آنها باید به خانه بر می‌گشتند و برخی دیگر جایگزین نیروهای قبلی می‌شدند. من بار دیگر تکرار می کنم: اقدامات ما هرگز علیه آذربایجان انجام نشده است.»
سرگئی شایگو همچنین اعلام کرد که روسیه و جمهوری آذربایجان به سرعت در حال بازگشت به سطح همکاری‌های قبلی هستند که به دلیل بیماری همه گیر ویروس کرونا کاهش یافته است و این همکاری‌ها گسترش خواهند یافت.
در خبر دیگری گزارش شده که "جیحون بایراموف" وزیر امور خارجه جدید جمهوری آذربایجان، امروز، چهارشنبه، برای دیدار و گفتگو با "سرگئی لاوروف" همتای روسی خود، به مسکو سفر می کند.
این نخستین سفر بایراموف به روسیه، پس از انتصاب به این سمت است. حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی و برخی موضوعات مهم در روابط دوجانبه مسکو و باکو مورد مذاکرات دو طرف خواهد بود.
 
 
Share/Save/Bookmark