کد مطلب : 21108
ارایه طرح " نیست باد رشوه " به رییس جمهوری تاجیکستان
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷
ارایه طرح " نیست باد رشوه " به رییس جمهوری تاجیکستان
یک کاربر جوان تاجیک در صفحه فیسبوکی " ما تاجیکستانیانیم " طرح موسوم به " نیست باد رشوه " را به امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان ارایه کرده است.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از سامانه اخبار، بخت آور این جوان تاجیک  پیشنهاد  کرده است  که  با  حمایت رییس  جمهوری  تاجیکستان  با  ایجاد  صفحات  اینترنتی، برنامه  افشا سازی  گسترده وجود فساد  مالی و رشوه  خواری در ادارات   حکومتی، معرفی  کارمندان  بی کفایت و انتصاب  افراد  براساس  ملاحظات  قومی  و خانوادگی را  اجرایی  کنند.
 از دیدگاه  نویسنده این  طرح،  بیشترین  کارمندان مفسد  در ادارات  گمرک، مالیات، آموزش و پرورش،  تندرستی، نهادهای  انتظامی و کمیته  زمین  فعالیت  می کنند که باید برای  پاکسازی این ادارات تلاش  کرد.
این طرح  با استقبال  گسترده  کاربران  فضای  مجازی رو به  رو شده  است  که  معتقدند  زمان  مبارزه  جدی با  رشوه خواری و فساد  مالی در ادارات حکومتی  تاجیکستان  فرا  رسیده  است.
هرچند تعدادی از کاربران نیز عوامل  دیگری مانند حقوق و دستمزدهای ناچیز درادارات  دولتی را ازعلل گسترش فساد مالی و رشوه خواری در ادارات دولتی تاجیکستان عنوان می کنند.
این در حالی  است که امامعلی  رحمان رییس جمهوری تاجیکستان در دیدار اخیرش با کارمندان وزارت  مالیه،  کمیته دولتی مالیات، خدمات دولتی گمرک و بانک ملی  تاجیکستان با انتقاد از فعالیت این ادارات، رسیدگی حکومت  به  دارایی ها و اموال این افراد را خواستار شد که  طی مدتی  کوتاه ثروت هنگفتی را  جمع  کرده اند.  
 
 
Share/Save/Bookmark