کد مطلب : 22125
ترکیه: اجلاس لندن قدرتمندی و نقش کلیدی ما در ناتو را ثابت کرد
يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۷
ترکیه: اجلاس لندن قدرتمندی و نقش کلیدی ما در ناتو را ثابت کرد
یک سخنگوی حزب حاکم ترکیه گفت، اجلاس چند روز پیش سران ائتلاف ناتو در شهر لندن نشان داد این کشور یکی از قدرتمند ترین کشورهای عضو این ائتلاف و در عین حال یک عضو محوری در آن است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک، با رد صحبتهای کسانی که عضویت این کشور در ائتلاف ناتو را زیر سوال می‌برند، تاکید کرد، اجلاس اخیر ناتو در لندن صحبتهای آنها را باطل کرد.
چلیک با تاکید بر اینکه حذف ترکیه از ائتلاف ناتو به هیچ وجه مطرح نیست گفت: این نشست سران ناتو نه فقط ثابت کرد، ترکیه یکی از قدرتمندترین کشورهای عضو این ائتلاف است، بلکه همچنین در چند مقطع نیز نشان داد که ترکیه نقشی کلیدی و محوری در ائتلاف ناتو دارد.
او خاطر نشان کرد، ترکیه از اعضای پایه گذار ائتلاف ناتو بوده و به داشتن دومین ارتش بزرگ در ائتلاف ناتو به خود افتخار می‌کند. چلیک اظهار کرد: مشارکتهای مالی ما در ناتو غیرقابل انکار هستند.
چلیک گفت، ترکیه قابل اعتماد ترین عضو در ناتو است و این عقیده همواره در نشستهایی که پشت درهای بسته برگزار شده اند هم مطرح شده است.
این سخنگوی حزب حاکم ترکیه، درباره یک یادداشت تفاهم امضا شده میان آنکارا و دولت توافق ملی لیبی در خصوص موضوع ترسیم  مرزهای دریایی در شرق دریای مدیترانه نیز اشاره کرده و گفت، این توافق بر حقوق حاکمیتی ترکیه در شرق دریای مدیترانه تاکید می‌کند.
او تصریح کرد: این یک توافق مطابق با قوانین بین المللی و قوانین دریایی و عرف سازمان ملل است. این توافق تصویب شده و در ادامه نزد سازمان ملل فرستاده خواهد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark