کد مطلب : 79
حضور جمهوري اسلامي ايران در نمايشگاه بين‌المللي توريسم گرجستان
يکشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۹
حضور جمهوري اسلامي ايران در نمايشگاه بين‌المللي توريسم گرجستان

سیزدهمين نمايشگاه بين‌المللي توريسم گرجستان روز پنجشنبه ۲۵ فروردين ماه در محل برگزاري دائمي نمايشگاه‌ها موسوم به «اكسپو جورجيا» با حضور سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و برخي شركت‌هاي معتبر ايراني در تفليس افتتاح و به مدت ۳ روز به كار خود ادامه داد.
در مراسم افتتاحيه نمايشگاه «ورا كوباليا» وزير اقتصاد و توسعه پايدار، «گيورگي خاچيدزه» وزير محيط زيست و منابع طبيعي، «مايا سيدامونيدزه» رئيس آژانس ملي توريسم گرجستان، مجيد صابر سفير كشورمان در گرجستان، احسان خزاعي رايزن فرهنگي سفارت ايران در تفليس و ديگر مقامات حضور داشتند.
وزير اقتصاد و توسعه پايدار و هم چنين وزير محيط زيست و منابع طبيعي گرجستان در سخناني با تشريح اهداف برگزاري نمايشگاه از حضور كشورهاي خارجي حاضر در اين نمايشگاه به ويژه جمهوري اسلامي ايران قدرداني كرد.
ورا كوباليا وزير اقتصاد و توسعه پايدار گرجستان، توسعه گردشگري و توريسم را از اولويت‌هاي دولت گرجستان ذكر و اظهار اميدواري كرد تا در آينده نزديك گرجستان به عنوان مركزي براي جذب جهانگردان خارجي در منطقه تبديل شود.
در اين نمايشگاه ۳ غرفه به نمايندگان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و ديگر شركت‌هاي ايران اختصاص يافت. در غرفه‌هاي كشورمان علاوه بر نمايش تابلوهاي نفيس شامل فرش و تصاوير زيبا از مناظر طبيعي و جلوه‌هايي از ايران امروز، پوسترهايي از مراكز ديني، تاريخي و جهانگردي جمهوري اسلامي ايران و نيز منتخبي از صنايع دستي كشورمان در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفت.
غرفه‌هاي ايراني به دليل تنوع و زيبايي آثار به نمايش درآمده، جزو پربيننده‌ترين غرفه‌ها در سطح اين نمايشگاه به شمار مي‌رفت كه با توزيع بروشور، سي دي، نقشه ايران و كتب ايرانشناسي به زبان‌هاي انگليسي و روسي كه از طريق نمايندگان سازمان ميراث فرهنگي ارائه شد و نيز با معرفي سفره هفت سين ايراني نسبت به معرفي جاذبه‌هاي ديدني كشورمان همت گماردند.
مجموعه متمركز غرفه‌هاي ايراني توسط وزير اقتصاد و توسعه پايدار، وزير محيط زيست و منابع طبيعي و رئيس آژانس ملي جهانگردي گرجستان مورد بازديد قرار گرفت.
با لغو رواديد بين جمهوري اسلامي ايران و گرجستان كه از دي ماه سال گذشته صورت گرفت، اتباع دو كشور با گذرنامه عادي مي‌توانند بدون دريافت ويزا، به مدت ۴۵ روز بين دو كشور تردد كنند. همچنين با توجه به توسعه مناسبات دو كشور در زمينه‌هاي مختلف، از ۳ ماه پيش، پروازهاي مستقيم توسط شركت‌هاي ايراني و گرجي بين پايتخت‌هاي دو كشور برقرار شده كه اين موضوع توسعه فعاليت‌هاي گردشگري بين دو كشور را فراهم كرده است. با افزايش تردد گردشگران ايراني و گرجي در ۳ ماه اول سال ۲۰۱۱ميلادي، ميزان تردد گردشگران بين دو كشور از رشد ۱۵۰ درصدي برخوردار شده است.
حضور جمهوري اسلامي ايران در اين نمايشگاه كه براي اولين بار صورت گرفت، با حمايت و پشتيباني سفارت جمهوري اسلامي ايران در گرجستان و با مشاركت و همكاري رايزني فرهنگي سفارت كشورمان در تفليس انجام شد، به طوريكه از زمان آغاز به كار اين نمايشگاه بازديدكنندگان زيادي از غرفه‌هاي ايران بازديد كردند.

Share/Save/Bookmark