کد مطلب : 22710
انتقاد سفیر ترکیه از سخنان ترامپ درباره نسل کشی ارامنه
شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۳
انتقاد سفیر ترکیه از سخنان ترامپ درباره نسل کشی ارامنه
سفیر ترکیه در آمریکا اظهارات رئیس جمهوری این کشور درباره رویدادهای ۱۹۱۵ را "خالی از عینیت" خواند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، سردار قیلیچ، سفیر ترکیه در آمریکا گفت، اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده بر مبنای یک روایت شخصی است که در آن ارامنه تلاش می کنند تا آن را به عقیده‌ای تعصبی تبدیل کنند.
وی گفت: این اظهارات از سوی ترامپ که با ملاحظات سیاسی داخلی مطرح شده، اعتباری برای ما ندارد. ما این ادعا را رد می کنیم.
قیلیچ افزود: ما مشاهده می‌کنیم که رنج و درد بیش از ۵۰۰ هزار مسلمان که در همان دوره توسط ارامنه مورد قتل عام قرار گرفتند، مصرانه در این بیانیه نادیده گرفته شده است. این تفکر بدون عدالت و برابری  از این پس باید تغییر کند.
سفیر ترکیه در آمریکا در پیام توئیتری همچنین افزود:‌ این اظهارات از سوی رئیس جمهوری آمریکا خالی از عینیت است و کاملا غیرقابل قبول.
واکنش سفیر ترکیه در آمریکا پس از آن مطرح شد که ترامپ دستور برگزاری سالگرد رویدادهای ۱۹۱۵ را صادر و بار دیگر از واژه ارمنی " Meds Yeghern " برای توصیف آن تراژدی استفاده کرد.
ترکیه با مطرح شدن این مساله که این رویداد در ۱۹۱۵ "نسل کشی" است، مخالف است و آن را یک تراژدی می داند که هر دو طرف در آن متحمل تلفات شدند.
در سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۶، بیش از یک و نیم میلیون ارمنی در سرزمین‌های امپراتوری عثمانی قتل عام شدند.
حدود ۳۰ کشور در جهان این قتل عام را به‌عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته‌اند. با وجود مصوبه سنای ایالات متحده مبنی بر نسل‌کشی خواندن این ماجرا در ماه اکتبر سال گذشته، دونالد ترامپ اعلام کرد دولت آمریکا این رویه را نمی‌پذیرد.
دولت ترکیه، کشتار ارامنه ساکن امپراطوری عثمانی را از تبعات جنگ جهانی اول و کشتاری دو طرفه می‌خواند.
 
 
Share/Save/Bookmark