کد مطلب : 17590
هماهنگي بي سابقه نظامي ترکيه با ايران
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۵
خبرگزاري آريا - اردوغان در سايه هماهنگي بي سابقه نظامي با روحاني و آيت الله خامنه اي [رهبر معظم انقلاب] ديدار کرد.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، جمال اسماعيل، در گزارشي در القدس العربي (انگلستان)، نوشت:
در سفري که رنگ نظامي بر آن غالب بود؛ رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه چهارشنبه از تهران ديدن کرد و با رئيس جمهور حسن روحاني و رهبر معظم آيت الله سيد علي خامنه اي ديدار و درباره روابط دو جانبه و تقويت همکاري هاي متقابل به ويژه در زمينه همه پرسي جدايي اقليم کردستان عراق و تلاش هاي مشترک با روسيه براي پايان دادن به جنگ در سوريه بحث و گفتگو کرد.
در راستاي غلبه بعد امنيتي و نظامي بر اين سفر و مذاکرات، کمي پيش از اردوغان يعني سه روز پيش از آن حلوسي آکار ،رئيس ستاد مشترک ارتش ترکيه به تهران سفر کرد و با رئيس جمهور حسن روحاني و همتاي ايراني خود محمد باقري و وزير دفاع امير حاتمي ديدار و گفتگو کرد و مجموع گفتگوها بر همه پرسي جدايي شمال عراق و تلاش براي پايان دادن به جنگ در سوريه به علاوه تقويت همکاري هاي امنيتي و نظامي ميان دو کشور متمرکز بود و اين امر در پي سفر ماه گذشته رئيس ستاد ارتش ايران به آنکارا صورت مي گرفت که "تاريخي" توصيف شده است.
اردوغان، ترکيه در کنفرانس مطبوعاتي پس از ديدار با روحاني گفت همه پرسي جدايي اقليم شمال عراق در صدر مذاکرات دو طرف قرار داشت و به همسويي موضع گيري هاي ترکيه و ايران مبتني بر مخالفت با نتايج و مشروع ندانستن اين همه پرسي و تاکيد بر ضرورت حفظ يکپارچگي سرزميني عراق اشاره کرد.
وي به اعمال تحريم هاي شديدتر عليه دولت اقليم شمال عراق در آينده تهديد کرد و گفت باور دارم سرنوشت دولت اقليم شمال عراق انزوا خواهد بود و تصميم ترکيه و ايران درباره موضع گيري در اين باره واضح است از هم اکنون به بعد دولت مرکزي عراق طرفي است که با آن گفتگو مي کنيم و اردوغان اين پرسش را مطرح کرد که اين چه همه پرسي است که هيچ کشوري در جهان به جز اسرائيل ان را به رسميت نمي شناسد ؟ هنگامي که چنين تصميمي در پي گفتگو با موساد گرفته مي شود بنابراين هيچ پشتوانه قانوني ندارد.
درباره اوضاع سوريه، اردوغان بر اهميت ايجاد مناطق عدم درگيري تاکيد کرد و گفت "سازوکاري سه جانبه در سوريه وجود دارد که ترکيه، ايران و روسيه را دربرمي گيرد که در چارچوب مذاکرات آستانه فعاليت مي کند و توجه فراواني به برپايي مناطق کاهش تنش در اين کشور دارد". براساس نشست اخير آستانه درباره سوريه پيش بيني مي شود که نيروهاي روسيه، ايران و ترکيه در ادلب مستقر شوند که ممکن است به عمليات نظامي گسترده اي عليه نيروهاي تندرو در اين استان تبديل شود، جايي که ارتش ترکيه هفته ها است که سازوبرگ نظامي بي سابقه اي را به مرزها منتقل کرده که شامل انتقال صدها تانک و خودرو جنگي و هزاران نظامي مي شود.
رئيس جمهور ايران نسبت به حضور طرف هاي خارجي هشدار داد که براي تقسيم منطقه تلاش مي کنند و از دولت اقليم شمال کردستان خواستار ضرورت عقب نشيني از همه پرسي شد همه پرسي که آن را اشتباه خواند و اشاره کرد اوضاع سوريه و عراق به صورت جامع مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است.
پيش از اين وزير دفاع ايران تاکيد کرده بود کشورش و ترکيه اجازه اجراي سناريوهاي جديد در منطقه را نمي دهند و گفت: انکارا جايگاه مهمي از نظر دفاعي و امنيتي در سياست خارجي ايران دارد و اين وزير ايراني اشاره کرد قدرت هاي غربي براي اجراي سناريوهاي جديد در منطقه پس از شکست دادن گروه تروريستي داعش تلاش مي کنند، اما ايران و ترکيه بر اين اساس که مهم ترين و موثر ترين کشورهاي منطقه هستند هرگز اجازه چنين سناريوهايي را نمي دهند".
رئيس ستاد ارتش ترکيه به نوبه خود تاکيد کرد با همتاي ايراني خود درباره اين مسئله توافق دارد که همکاري ميان ترکيه و ايران به ميزان فراواني در برقراري ثبات و امنيت در منطقه و جهان تاثير خواهد داشت و اشاره کرد روابط ميان دو کشور وارد مرحله جديدي شده است و دو کشور هيچ گونه تغييري را در مرزهاي جغرافيايي سوريه و عراق به رسميت نخواهند شناخت.
روحاني در روز سه شنبه در پي ديدار خود با رئيس ستاد ارتش ترکيه گفته بود توسعه همکاري ميان ترکيه و ايران به گونه اي مهم در حل مشکلات منطقه اي سهيم خواهد بود و اشاره کرد دو کشور به نقطه پيشرفته اي در روابط سياسي، اقتصادي و بين المللي رسيده اند" و افزود" عزم و اراده دو کشور براي افزايش همکاري ميان نيروهاي مسلح دو کشور و به اشتراک گذاشتن تجربه در زمينه هاي مختلف در از ميان بردن تهديدات منطقه اي مفيد خواهد بود."
رئيس جمهور ايران در ادامه گفت:" مبارزه با تروريسم و فراهم کردن امنيت مرزها از اهداف مهمي است و حمايت ترکيه و ايران، دو کشور با ثبات و مهم در منطقه از يکديگر، نقش مهمي در حل مشکلات منطقه اي خواهد داشت .همچنين رئيس ستاد ارتش ايران به وجود مذاکراتي درباره افزايش همکاري ميان نيروهاي مسلح ترکيه و ايران و کشورهاي اسلامي و به علاوه تمرين نظامي و تبادل تجربيات اشاره کرد ."
آنچه اخيرا روابط ميان آنکارا و تهران را تقويت کرده است نزديک شدن بي سابقه ترکيه و دولت مرکزي عراق است به گونه اي که سه کشور موضع يکپارچه اي را اتخاذه کرده اند که در مخالفت با همه پرسي جدايي اقليم شمال عراق بازتاب يافته است. اين سه کشور کميته هماهنگي و همکاري سياسي و نظامي و اطلاعاتي را براي فعاليت در جهت به شکست کشاندن طرح جدايي تشکيل داده اند.
پيش از اين نزديک شدن اخير روابط ، درباره همه پرسي اقليم کردستان در عراق منابع ترک از اين مسئله صحبت مي کردند که تهران و انکارا همکاري نظامي و اطلاعاتي خود را درباره جنگ عليه گروه پ ک ک در شمال عراق و در مرزهاي دو کشور تقويت کرده اند و روزنامه هاي ترکيه نوشتند طرح انجام عمليات نظامي مشترک عليه اين گروه در عراق با قدرت بر روي ميز مذاکرات مطرح است.
پس از سال ها حمايت ترکيه از جريان هاي مخالفان سوري عليه نظام اسد مورد حمايت از سوي مسکو و تهران، انکارا خود را ناچار به همکاري با دو کشور براي تعامل با مسئله اي مي بيند که همچنين خطر راهبردي براي امنيت ملي اين کشور محسوب مي شود و آن جلوگيري از برپايي کشور کرد در طول مرزهاي ترکيه در شمال عراق است.
روز چهارشنبه سرگي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه گفت ترکيه و ايران نقش اصلي را در تضمين ثبات در اوضاع سوريه و عراق ايفا مي کنند و افزود:" باور داريم تلاش هاي مشترک ميان روسيه، ترکيه و ايران در تغيير اوضاع سوريه موفقيت آميز بوده است و مراکز مقاومت داعش و جبهه النصره (هيئت تحرير الشام) و ديگر گروه هاي تروريستي را نابود کرده و شرايط لازم را براي انجام گفتگوي گسترده و سازنده ميان طرف هاي سوري ذي ربط درباره آينده نظام سوريه در کشور تضمين کرده است."
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵