کد مطلب : 22080
ترکیه: به سیستم‌های دفاع هوایی بیشتری نیاز داریم/ اس ۴۰۰ نخریدیم که در صندوق بگذاریم
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۹
ترکیه: به سیستم‌های دفاع هوایی بیشتری نیاز داریم/ اس ۴۰۰ نخریدیم که در صندوق بگذاریم
وزیر خارجه ترکیه با اذعان به اینکه مساله اس۴۰۰ ها تاثیر منفی بر روابط ترکیه- آمریکا داشته گفت: ما علاوه بر سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ به سیستم‌های دفاعی دیگری نیز نیاز داریم.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با احمد عیسی عواد، همتای سومالیایی خود در آنکارا گفت: علاوه بر سیستم‌های دفاع هوایی اس۴۰۰ ، ترکیه به سیستم‌های دیگر و بیشتری نیاز دارد.
وی همچنین به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی براینکه در صورت ضمانت آمریکا، ترکیه می‌تواند موشک‌های پاتریوت خریداری کند، اشاره کرد و گفت: اگر آمریکا رویکرد مثبتی درباره پاتریوت‌ها داشته باشد و ما بتوانیم تایید کنگره را بگیریم وارد مذاکره خواهیم شد. ما با قیمت و دیگر مسائل توافق کردیم. در واقع برای اولین بار در زمان دیدار اردوغان از واشنگتن آمریکایی‌ها رویکرد مثبتی در تولید مشترک و تکنولوژی نشان دادند. اما تضمینی داده نشد. حتی یک کلمه و ما مجددا این نیاز را از دیگر کشورها تامین کردیم. 
او درباره پروژه اف ۳۵ ها نیز تاکید کرد که ترکیه ۱/۴ میلیارد دلار بر روی این برنامه سرمایه‌گذاری کرد. دربدترین سناریو زمانیکه ما نتوانیم اف ۳۵  داشته باشیم زمان نیاز به جنگنده باید به جایگزین فکر کنیم. بهانه و این سخنان که "نمی شود از جای دیگری تامین شوید" معنی ندارد.
وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به انتقادها از خرید اس۴۰۰ توسط آنکارا گفت: نخریدیم که در صندوق بگذاریم. ترکیه به این سیستم نیاز دارد.  رئیس جمهور اردوغان درسفرش به واشنگتن در این باره با دونالد ترامپ گفتگو کرد. نارضایتی آمریکا یکی از مسائلی است که تاثیر منفی بر روابط ما با آمریکا داشته است. 
وی افزود: پیرامون این سامانه‌ها به ایالات متحده تعهداتی نداده‌ایم و امکان ندارد که خط مشی دیکته کردن‌ را بپذیریم.
 
 
Share/Save/Bookmark