کد مطلب : 22990
آکار: منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۰
آکار: منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم
وزیر دفاع ترکیه تأکید کرد که آنکارا منتظرعذرخواهی فرانسه است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، خلوصی آکار٬ وزیر دفاع ترکیه پس از دیدار با جوزف بورل٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه آنکارا منتظر عذرخواهی فرانسه است٬ گفت: اتخاذ رویکرد بی طرف و بدون پیش‌داوریِ اتحادیه اروپا نسبت به ترکیه٬ نتایج بزرگی برای منافع هر دو طرف در پی خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در دیدار با بورل در خصوص فعالیت‌های وزارت دفاع و عملیات‌های ترکیه با او گفتگو کرده است٬‌ افزود:«در چارچوب این اطلاعات، ما در مورد مسائل دوجانبه و منطقه ای به ویژه لیبی و سوریه تبادل نظر کردیم.
وزیر دفاع ترکیه افزود: همکاری مؤثر بین اتحادیه اروپا و ترکیه برای منطقه بسیار حائز اهمیت است. ما می خواهیم در چارچوب صلح، دوستی و احترام به ارزشهای مشترک خود، همکاری و گفتگو خود را با اتحادیه اروپا بویژه در دفاع و امنیت توسعه دهیم. می خواهیم بر این موضوع آگاه باشند که اتخاذ رویکرد بی طرف و بدون پیش‌داوریِ اتحادیه اروپا نسبت به ترکیه٬ نتایج بزرگی برای منافع هر دو طرف در پی خواهد داشت.»
آکار با بیان اینکه روابط میان ناتو و اتحادیه اروپا می‌تواند براساس "چهارچوب مصالحه" بیش از این نیز توسعه یابد٬ گفت: ما نیز هر چه از دستمان بربیاید برای تقویت این روابط انجام می دهیم. در مورد ادعای فرانسه نیز اطلاعات لازم را در اختیار آقای بورل قرار دادیم و یک بار دیگر غیرواقعی بودن ادعاهای فرانسه را فاش کردیم. دراقع اینها همان اطلاعاتی بود که ما قبل از آن به مقامات نظامی و غیرنظامی ناتو ارسال کرده بودیم. این اطلاعات البته به دست دوستان فرانسوی نیز خواهد رسید و می‌خواهیم بدانند که منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم.
جوزف بورل نیز با تأکید بر لزوم افزایش دیدارها میان ترکیه و اتحادیه اروپا گفت: برای جلوگیری از سوء تفاهم باید با افزایش دیدارهای دوجانبه در خصوص موضوعات گوناگون گفتگو کرد. سوء تفاهمهایی وجود دارد و تنها راه‌حل آن دیالوگ است.
وی در خصوص ادعای فرانسه مبنی بر توقف کشتی این کشور در مدیترانه شرقی توسط ترکیه٬ اظهار داشت: مسئله‌ای میان اعضای ناتو به وجود آمده که توسط سازمان در حال بررسی است. جناب آکار اطلاعات مفصلی در این باره در اختیار ما گذاشت. این اطلاعات همچنین با ناتو نیز به اشتراک گذاشته شده است.
بورل همچنین بر لزوم در پیش گرفتن راه حل سیاسی در سوریه و بازگشت پناهجویان به کشورشان تأکید کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark