کد مطلب : 20343
رهبر مخالفان دولت گرجستان با رد نتیجه انتخابات، هوادرانش را به تظاهرات مسالمت‌آمیز دعوت کرد
جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۴
رهبر مخالفان دولت گرجستان با رد نتیجه انتخابات، هوادرانش را به تظاهرات مسالمت‌آمیز دعوت کرد
به گزارش یورونیوز، گریگول واشادزه رهبر مخالفان دولت و کاندیدای شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری در گرجستان روز پنج شنبه اعلام کرد که پیروزی سالومه زورابیش‌ویلی ، نامزد حزب حاکم را نمی‌پذیرد. وی خواستار برپایی تظاهرات صلح آمیز در روز یکشنبه شد.
آقای واشادزه، از حمایت ۱۱ حزب مخالف دولت برخوردار بود. وی روز پنجشنبه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) روز پنج شنبه گفت که سالومه زورابیش‌ویلی ، نامزد برگزیده انتخابات گرجستان از «حمایت بالاتری» نسبت به رقبای خود برخوردار بوده است چرا که حزب حاکم یعنی رویای گرجستان از وی در جریان کارزار انتخاباتی حمایت می‌کرد.
در این گزارش آمده است که خانم زورابیش‌ویلی در کارزار انتخاباتی خود از از حمایت و امکانات دولتی بهره برده است.
خبرگزاری رویترز به نقل از تحلیگران سیاسی گرجستان گزارش کرد به نظر نمی‌رسد با شمارش مجدد بخشی از آرا، تغییر عمده‌ای در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور دیده شود.
گرجستان از نخستین سال‌های قرن بیست و یکم یکی از متحدان جدی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در منطقه قفقاز به شمار می‌رود.
سالومه زورابیش‌ویلی با پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان در سال ۲۰۱۸، نخستین زنی است که در این کشور به مقام ریاست جمهوری می‌رسد. وی که متولد فرانسه است توانست در دور دوم انتخابات با بدست آوردن ۵۹.۶ درصد آراء به این مقام برسد و نامزد رهبر مخالفان دولت را ببرد.
هیچ کدام از نامزدهای این انتخابات نتوانستند ۵۰ درصد لازم را برای پیروزی در دور اول رای‌گیری ماه گذشته را به دست آوردند و این انتخابات به دور دوم کشیده شد.
Share/Save/Bookmark