کد مطلب : 19183
تلاش ترامپ برای تحریم مجدد روسیه
پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۸
رئیس جمهور آمریکا به وزیر خارجه این کشور دستور داد تحریم‌هایی را علیه روسیه در واکنش به ادعای نقض پیمان موشکی ۱۹۸۷ پیشنهاد کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در یادداشتی به مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور دستور داد تحریم‌هایی را علیه روسیه در واکنش به ادعای نقض پیمان موشکی 1987 پیشنهاد کند.
لایحه مربوط به سال مالی 2018 مستلزم آن است که رئیس جمهور آمریکا برنامه‌ای را به کنگره این کشور ارائه دهد که براساس آن مجازات‌هایی علیه روسیه برای پایبند نبودن این کشور به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در نظر گرفته شود. اقدامات ذکر شده در بخش 1244 این لایحه شامل ممنوعیت مسافرت و بلوکه کردن اموال مقامات ارشد روسی که به عنوان مسئول صدور دستور یا تسهیل عدم تطابق با پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد  هستند، می‌شود.
وزارت خارجه روسیه بارها نگرانی خود را درباره ادعاهای واشنگتن ابراز داشته است و آن را راهی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مسکو دانسته است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد از سوی مسکو را رد و اعلام کرد هیچ مدرکی در خصوص نقض این پیمان از سوی روسیه وجود ندارد. لاوروف  آمریکا را متهم کرد که این کشور در تلاش است تا با توسل به این پیمان اختیاراتی را برای خود ایجاد کند.
 براساس پیمان منع موشک‌های هسته‌‌‌ای میان‌برد گسترش، بکارگیری و آزمایش موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک پرتابی از زمین با برد بین 300 تا 3هزار و 400 مایل ممنوع است. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال 1987 میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به امضاء رسید.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵