کد مطلب : 20794
لاوروف: دیدار ترامپ-اون موفق باشد، مذاکرات شش جانبه آغاز می‌شود
دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۵
لاوروف: دیدار ترامپ-اون موفق باشد، مذاکرات شش جانبه آغاز می‌شود
وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: اگر اجلاس رهبران آمریکا و کره شمالی موفقیت آمیز باشد، احتمال دارد که مذاکرات شش جانبه درباره شبه جزیره کره از سر گرفته شود.
به گزارش ایسنا ، ‌به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اجلاس پیش روی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی، گفت‌: اگر این اجلاس موفقیت آمیز به پایان برسد، مذاکرات شش جانبه با حضور کره شمالی، آمریکا، روسیه، چین، کره جنوبی و ژاپن احتمالاً از سر گرفته می‌شود.
وی اضافه کرد: من امیدوار هستم که مکانیسم مذاکرات شش جانبه درباره صلح و امنیت از سر گرفته شود.
وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: در حال حاضر برخی از پیشرفت‌ها درباره مساله کره شمالی به دست آمده است.
وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که  ایالات متحده پیش از نشست دوم ترامپ، اون در ویتنام از روسیه مشورت خواسته است. لاوروف گفت، هیچ راهکار فوری برای مساله شبه جزیره کره وجود ندارد.
او در ادامه اظهاراتش از شورای امنیت سازمان ملل خواست در ارتباط با پروژه‌های بین دو کره و تسهیل حل مشکلات برخی از تحریم‌ها را لغو کند.
وی تاکید کرد که باید در ازای خلع سلاح هسته‌ای کامل تضمین‌های امنیتی سفت و سختی به پیونگ یانگ داد.
لاوروف ادامه داد: فردا (روز سه‌شنبه) با همتای چینی‌اش درباره اجرای نقشه راه مساله کره شمالی گفت‌وگو خواهد کرد.
وی تصریح کرد: همان گونه که اعلام کردم ما یک نقشه راه با چین ترسیم کرده‌ایم و اکنون بر روی گام‌های مشخص آن کار می‌کنیم. قرار است که من در دیدارم با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفت‌وگو کنم.
وزیر امور خارجه روسیه که به ویتنام رفته، در بخش دیگری از اظهاراتش، اعلام کرد: مسکو این انتظار را دارد که نخست وزیر ویتنام و رییس مجلس ملی این کشور در سال ۲۰۱۹ به روسیه سفر کنند.
لاوروف گفت‌: ما به دنبال توسعه روابط با ویتنام هستیم. ما خواهان همکاری در حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و علمی با ویتنام هستیم.
در حال حاضر لاوروف در راس هیاتی برای سفر دو روزه برای شرکت در کنفرانس "همکاری‌های بین‌المللی در جهان متشنج" در ویتنام به سر می‌برد
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵