کد مطلب : 18364
زاخاروا: یک هزار و 600 سوری به نشست سوچی دعوت شده اند
پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۸
سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرد: ازبیش از یک هزار و 600 تن از طرف های سوری برای شرکت در نشست کنگره مذاکرات ملی سوریه دعوت شده است
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، ماریا زاخاروا در نشست خبری هفتگی خود که در ساختمان وزارت امورخارجه روسیه برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: سوریه در مسیر تاریخی مهمی قرار گرفته است، شرایط برای حل و فصل بحران این کشور پس از پیروزی بر داعش و مناقشه هفت ساله فراهم شده است.
زاخاروا با بیان اینکه روزهای 29 و 30 ژانویه (9 و 10 بهمن) کنگره مذاکرات ملی سوریه با هدف حل و فصل بحران سوریه در سوچی برگزار خواهد شد، اظهار کرد: نمایندگانی از سازمان ملل و برخی شرکای منطقه ای و بین المللی روسیه به عنوان ناظر به این نشست دعوت شده اند.
وی ابراز امیدواری کرد: هر چه زودتر صلح و ثبات در سوریه برقرار شود و اقتصاد این کشور باردیگر به جریان بیفتد و شاهد بازگشت مردم آواره سوریه به خانه هایشان باشیم.

** آمریکا قصد تجزیه سوریه را دارد

زاخاروا با اشاره به سخنان اخیر رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا تاکید دارد که تلاش های خود را برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه متمرکز می کند.
وی افزود: اما در همین حال مقام های آمریکا برکناری بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه را از اهداف خود اعلام می کنند.
زاخارووا همچنین خاطرنشان کرد که تصمیم آمریکا برای حفظ حضور نظامی در سوریه به حل و فصل سیاسی اوضاع این کشور بر اساس قطعنامه های شورای امنیت کمک نمی کند.
مقام روس تصریح کرد: استراتژی آمریکا در راستای تجزیه سوریه هدف گیری شده است.

**ادعای بمباران شیمیایی سوریه بی اساس است

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه درباره ادعای بمباران شیمیایی سوریه توسط ارتش این کشور از سوی برخی کشورهای غربی و آمریکا گفت که این ادعا بی اساس است و برای اثبات آن هیچگونه مدرکی ارائه نشده است.
وی تصریح کرد: دولت سوریه که برای حل مسائل مردم این کشور ازجمله مسائل معیشتی تلاش می کند هیچ دلیلی برای بمباران شیمیایی مناطق این کشور ندارد.
زاخاروا گفت: دولت سوریه می داند غرب به مساله بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه حساس است پس چرا باید این کار را بکند؛ افزون بر آن سوریه تمام سلاح های شیمیایی خود را نابود کرده است.

**حضور کردهای سوری در نشست سوچی

زاخاروا به دعوت از کردهای سوریه نیز اشاره کرد و گفت که روسیه تمام تلاش خود را برای حضور کردها در مذاکرات حل و فصل مسائل سوریه با وجود مخالفت برخی کشورها با حضور آنان انجام داده است.
وی بدون ذکر نام کشوری، برخی کشورهای غربی را متهم کرد که از مساله کردها برای اهداف سیاسی استفاده می کنند.
سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه همچنین گفت که در کنگره مذاکرات ملی سوریه در سوچی، تعدادی از کردهای سوری نیز شرکت خواهند کرد.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵