کد مطلب : 17644
قرقیزی‌ها فردا برای انتخاب رئیس‌جمهور آینده پای صندوق‌های رای می‌روند
شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۰
مردم قرقیزستان فردا (یکشنبه) پای صندوق‌های رای می‌روند تا رئیس جمهوری آتی خود را انتخاب کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این رای گیری فردا مصادف با ۱۵ اکتبر ۲۰۱۷ نبردی سخت محسوب می‌شود. دوره ریاست جمهوری شش ساله آلمازبیک آتامبایف که با حمایت سیاسی روسیه، وام‌های پرداخت شده از سوی چین و سرمایه گذاری‌های ضروری از سوی پکن رو به اتمام است، با سرکوب‌ها، خفقان و ناآرامی‌هایی روبه‌رو بوده است.
انتخاب وی در سال ۲۰۱۱ با بحران سیاسی و سرکوب‌هایی همراه بود که صدها کشته برجای گذاشت.
و حالا آتامبایف در حالی کناره گیری می‌کند که رای دهندگان در قرقیزستان باید از میان ۱۱ کاندیدا، یکی را برگزینند و برای یک دوره شش ساله زمامداری کشور را به دست یکی از این نامزدها بدهند.
اما در کنار تمایلات کاندیداها برای دموکراتیک برگزار شدن این انتخابات، نگرانی‌ها از بروز ناآرامی و بی‌ثباتی در روند برگزاری وجود دارد.
مدیر پروژه آسیای میانه در گروه بین‌المللی بحران گفت: اگر این انتخابات به خوبی و با نظم برگزار نشود، دموکراسی نوپا در قرقیزستان را با بحران روبه‌رو می‌کند. ثبات نوظهور در این کشور آسیای میانه در خطر است.
وی ادامه داد: با وجود پیشرفت‌های فن‌آوری در روند برگزاری انتخابات روز یکشنبه، این سیستم هنوز با مشکلاتی چون تقلب،‌ خرید رای، تهدید و استفاده از منابع دولتی روبه‌روست. شرایط واقعا تنش زاست.
دو تن از رقبای جانشینی آتامبایف، "سورونبای جینبکوف" و "عمربیک بابانوف" هستند. هر دوی این افراد در دوران ریاست جمهوری آتامبایف، نخست وزیر بودند. اما اولی پروفایل خوبی ندارد ولی دومی شخصیت کاریزماتیکی دارد و به آتامبایف نزدیک است.
اما به گفته یک تحلیلگر سیاسی، هر کسی در این انتخابات پیروز شود، هیچ تغییری در کشور ایجاد نمی‌شود
 
 
Share/Save/Bookmark