کد مطلب : 21829
دور جدید گفت‌و‌گوهای سیاسی آمریکا و آسیای مرکزی در نیویورک
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۵
دور جدید گفت‌و‌گوهای سیاسی آمریکا و آسیای مرکزی در نیویورک
دور جدید گفت‌و‌گوهای سیاسی ایالات متحده و کشورهای آسیای مرکزی با حضور پامپئو و چهار وزیر امور خارجه جمهوری‌های منطقه و نیز سفیر ترکمنستان در واشنگتن، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از قفقازتایمز، در چارچوب سفر قاسم ژومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان به ایالات متحده به منظور شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مختار تیلوبردی، وزیر امور خارجه این کشور نیز در دیدار گفت‌و‌گوهای چارچون C5+1 (ایالات متحده آمریکا و 5 کشور آسیای مرکزی) شرکت کرد. وزارت امور خارجه قزاقستان این خبر را منتشر کرده است.
بر این اساس، مشارکت کنندگان در این جلسه عبارتند از مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، چنگیز آیداربیک‌اف، وزیر امور خارجه قرقیزستان، سراج‌الدین مهرالدین، وزیر امور خارجه تاجیکستان، عبدالعزیز کامل‌اف، وزیر امور خارجه ازبکستان و مرد اورازوف، سفیر ترکمنستان در ایالات متحده، بودند.
در این نشست طرفین پیرامون مسیرهای توسعه مناسبات تجاری و سرمایه‌گذاری و نیز فرایند همگرایی و تجمیع تلاش‌ها برای مقابله مشترک با چالش‌های آسیای مرکزی، به بحث و تبادل نظر پرداختند. در این میان، مختار تیلوبردی، وزیر خارجه قزاقستان با تاکید بر اینکه چارچوب C5+1 پلتفورمی است که به طور فزاینده‌ای در حال ارتقاء اثرگذاری می‌باشد، آن را مکانیزمی موثر برای توسعه همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای آسیای مرکزی برای جذب منابع آمریکایی با هدف توسعه زیرساخت‌های ترانزیت منطقه، حفاظت از محیط زیست، و نیز تقویت ثبات و امنیت منطقه‌ای عنوان کرد.
وزیر امور خارجه قزاقستان همچنین با تاکید بر اهمیت تداوم کار در این چارچوب سیاسی برای جذب سرمایه‌گذاری و تکنولوژی‌های آمریکایی به آسیای مرکزی تاکید کرد. وی همچنین تصریح کرد که پیشرفت‌های به دست آمده در این مکانیزم سیاسی می‌بایست به اطلاع جوامع و حلقه‌های کسب و کار در ایالات متحده و آسیای مرکزی برسد.
در این دیدار پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این دیدار بر تلاش کشورهای آسیای مرکزی به عنوان یک نمونه موفق بین‌المللی از بازگرداندن شهروندان خود از مناطق جنگی (در سوریه و عراق) تاکید کرد. وی همچنین با اشاره به نقش و اهمیت همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای آسیای مرکزی، به چشم‌انداز همکاری‌های ایالات متحده با این منطقه در حوزه توسعه زیرساخت‌ها از جمله از طریق شرکت تامین مالی توسعه بین‌المللی، اشاره کرد.
چارچوب‌های سیاسی 1+5 طی سال‌های اخیر از سوی بازیگران و قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در آسیای مرکزی پیگیری شده است. دیدار وزرای خارجه کشورهای آسیایی مرکزی با نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برگزاری مشورت‌های سیاسی کره جنوبی و 5 کشور آسیای مرکزی، دیدار وزرای خارجه 5 جمهوری با وزیر امور خارجه هند، گفت‌و‌گوهای سیاسی ژاپن و کشورهای آسیای مرکزی و نسخه آمریکایی C5+1 همگی نمونه‌هایی از این مکانیزم چندجانبه در آسیای مرکزی به شمار می‌روند. نخستین نشست چارچوب  C5+1میان ایالات متحده و وزرای خارجه 5 جمهوری آسیای مرکزی سپتامبر 2015 در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد.
 
 
Share/Save/Bookmark