کد مطلب : 12171
تقویت همکاری‌های دوجانبه آستانه-اسلام‌آباد
سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۴
به گزارش فارس به نقل از «کازینفورم»، تاریخ ۱۸ آبان ماه سال۹۴در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان هشتمین نشست کمیسیون همکاری بین‌دولتی پاکستان و قزاقستان در زمینه‌های اقتصاد، آموزش، علم و فرهنگ به ریاست «عسکر موسین‌اف» وزیر خارجه قزاقستان و «جام کمال خان» وزیر نفت و منابع معدنی پاکستان برگزار شد.
در این جلسه نمایندگان ۲ کشور به مباحثی در مورد همکاری دوجانبه بیشتر در حوزه اقتصاد و تجارت، سوخت و انرژی، حمل‌ونقل، صنعت، کشاورزی، بهداشت، علوم و غیره پرداختند.
طرف قزاقستانی در این دیدار به طرح‌های اخیر «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان از جمله طرح دولتی موسوم به «نور‌‌ ژال» و طرح ملی موسوم به «۱۰۰ گام مشخص» اشاره کرد ضمن آنکه مقامات پاکستانی را برای شرکت در نمایشگاه بین‌المللی «اکسپیرو- ۲۰۱۷» در شهر آستانه دعوت کرد.
در این نشست، بر اجرای توافقاتی که قزاقستان و پاکستان در بازدید «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان از آستانه انجام داده، تأکید شد.
اعضای این کمیسون چشم‌انداز حضور پاکستان در پروژه‌های راه‌آهن «قزاقستان- ترکمنستان- ایران» و «اسلام‌آباد- تهران- استامبول» و حضور قزاقستان در پروژه‌هایی در زمینه حمل‌ونقل در خاک پاکستان را مهم برشمردند.
در این جلسه «جام کمال خان» ضمن تأکید بر اهمیت روابط آستانه و اسلام‌آباد، در مورد اجرای اقدامات برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری ۲ کشور ابراز امیدواری کرد.
مقامات ۲ کشور حوزه‌های مهم روابط قزاقستان و پاکستان را تعیین و با ادامه کار برای تعمیق بیشتر همکاری‌های همه‌جانبه موافقت کردند.
در نتیجه این نشست، پروتکل حوزه‌های مهم همکاری قزاقستان و پاکستان توسط شرکت‌کنندگان این جلسه به امضا رسید.
نشست بعدی این کمیسیون قرار است در شهر اسلام‌آباد پایتخت پاکستان در سال ۲۰۱۷ برگزار شود.
Share/Save/Bookmark