کد مطلب : 18661
لودریان: مسکو می‌تواند دمشق را به اجرای آتش‌بس وا دارد/ لاوروف: همه باید به آتش‌بس پایبند باشند
سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۴
لودریان: مسکو می‌تواند دمشق را به اجرای آتش‌بس وا دارد/ لاوروف: همه باید به آتش‌بس پایبند باشند
وزیر امور خارجه فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی با همتای روس خود تاکید کرد، روسیه به تنهایی قادر است به منظور اجرای قطعنامه آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه، دمشق را تحت فشار قرار دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود گفت: می‌دانیم که روسیه تنها بازیگر بین‌المللی است که می‌تواند دولت سوریه را برای اجرایی شدن قطعنامه شورای امنیت درباره آتش‌بس در این کشور تحت فشار قرار دهد.
لودریان برای بررسی مقدمات سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به روسیه در ماه مه به مسکو سفر کرده است.
وزیر خارجه فرانسه افزود: روسیه و فرانسه رویکرد مشترکی پیرامون وضعیت سوریه دارند و در این دیدار بر اتحاد و تمامیت ارضی این کشور تاکید کردیم.
وی گفت، در این دیدار مسائل مختلف از جمله موارد اختلاف مورد بررسی قرار گرفت و بر اهمیت همکاری میان مسکو و پاریس در سطوح مختلف تاکید شد.
وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه کسانی که بر افراد مسلحی که دمشق را بمباران می‌کنند، نفوذ دارند، باید این گروه‌ها را وادار به پذیرش آتش‌بس کنند. گفت: باید بر پایبندی به آتش‌بس از سوی همه طرف‌ها نظارت شود.
وی گفت، قطعنامه اخیر از محاصره کنندگان غوطه و نیز «کفریا» و «فوعا» در ادلب می‌خواهد که محاصره را لغو کنند.
لودریان گفت، بر اساس قطعنامه ۲۴۰۱ شورای امنیت باید کاروان کمک‌های انسانی وارد غوطه شرقی شوند و خارج کردن غیرنظامیان این منطقه به ویژه کودکان، زخمی‌ها و بیماران تضمین شود.
وزیر خارجه روسیه هم گفت: هرگونه توافق‌ در ارتباط با سوریه باید موافقت همه طرف‌ها را در بر داشته باشد.
او درباره اوضاع در غوطه شرقی هم گفت: گروه‌های مخالف به گلوله‌باران دمشق ادامه می دهند و نیروهای دولت سوریه به آن پاسخ می‌دهند، به همین دلیل باید گروه‌های مخالف ضرورت پایبندی به قطعنامه آتش بس شورای امنیت را درک کنند.
وی تصریح کرد: آتش‌بس پنج ساعته در غوطه شرقی اقدام واقعی است و مسکو به عنوان نخستین گام از آن حمایت می‌کند.
 
لاوروف افزود: با این نظر گروه «جیش الاسلام» موافق نیستیم که قطعنامه مذکور شورای امنیت اجازه خروج غیرنظامیان از غوطه شرقی را نمی‌دهد.
پیشتر آمریکا پس از حمله‌ای که مشکوک به استفاده از گاز کلر در غوطه شرقی تحت کنترل مخالفان دولت بود، ادعا کرده بود که دولت سوریه همچنان از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند.
رکس تیلرسون، وزیر خارجه انگلیس تاکید کرد، کشورش در حال بررسی صحت اطلاعات درباره استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی در غوطه شرقی است.
وی افزود، گزارش‌ها درباره استفاده از گاز کلر در بمباران سوریه نگران کننده است و آمریکا در حال حاضر درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه تحقیق می‌کند.
اما سوریه این ادعاها را تکذیب کرده و از زبان فیصل مقداد، وزیر خارجه خود اعلام کرد که هرگاه ارتش سوریه پیشروی کند آمریکایی‌ها پرونده سلاح شیمیایی را مطرح می‌کنند.
در همین حال، راب منینگ، سخنگوی پنتاگون اظهار کرد: آمریکا گزارش‌های مربوط به کمپین‌های اطلاعات نادرست درخصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه را دنبال می‌کند اما هیچ شواهدی برای استفاده از چنین تسلیحاتی در زمان حاضر در اختیار ندارد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه روسیه اذعان کرد: ما شواهدی نداریم که نشان دهد در حال حاضر تسلیحات شیمیایی در سوریه به کار گرفته می‌شود
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵