کد مطلب : 21702
روند رو به افزایش بدهی خارجی تاجیکستان ادامه دارد
شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶
روند رو به افزایش بدهی خارجی تاجیکستان ادامه دارد
بدهی خارجی تاجیکستان در سه سال آینده 714 میلیون دلار افزایش خواهد یافت.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان ، براساس برنامه وزارت مالیه تاجیکستان در سه سال آینده، بدهی خارجی این کشور به  3 میلیارد و441 میلیون دلار خواهد رسید که 714  میلیون دلار بیشتر از بدهی  فعلی است.
 به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه  تاجیکته، در سال 2020  میزان وامهای دریافتی تاجیکستان 4 میلیارد و 500 میلیون سامانی خواهد بود که درمقایسه با امسال 274 میلیون سامانی ( معادل 29 میلیون دلار) بیشتر است.
درسال 2021 نیز  رقم وامهای  دریافتی حکومت تاجیکستان به 5  میلیارد و 400  میلیون سامانی و درسال 2022  به بیش از6  میلیارد و 100 میلیون سامانی خواهد رسید که به معنی افزایش 714 میلیون دلاری بدهی خارجی این کشور خواهد بود.
این  درحالی است که  بدهی خارجی  تاجیکستان در هفت ماه گذشته به 2 میلیارد و 900  میلیون دلار رسیده است و تا آخر امسال از3 میلیارد و100 میلیون دلار فراتر خواهد رفت.
 مسوولان وزارت مالیه تاجیکستان معتقدند با وجود بدهی خارجی 48  درصدی این جمهوری به  چین، پکن همچنان بزگترین سرمایه گذار دراقتصاد این کشور باقی خواهد ماند.  
با کمکهای مالی چین در تاجیکستان  چندین کارخانه  تولید سیمان ساخته  شده است و دراستخراج معدن نیز سهم بانک واردات و صادرات این کشورارزشمند  است.
همچنین چین برای بازسازی راه باختر به کولاب  و ساخت  مجتمع جدید  بناهای حکومت و مجلس تاجیکستان منابع  مالی بلاعوض دراختیار دوشنبه  قرار داده است
 
 
Share/Save/Bookmark