کد مطلب : 23502
لاوروف: قرقیزستان بحران سیاسی داخلی را پشت سر گذاشته است
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۸
لاوروف: قرقیزستان بحران سیاسی داخلی را پشت سر گذاشته است
وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای قرقیزستانی خود تأکید کرد که به عقیده مقامات مسکو، بیشکک دیگر توانسته بر بحران سیاسی داخلی فایق آمده و حل و فصل اوضاع به مسیر آرام و راه‌های قانونی بازگشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه، روز جمعه در پایان مذاکرات خود با "روسلان کازاک بایوف" وزیر امور خارجه قرقیزستان، در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی اعلام کرد که در مسکو عقیده بر این است که وضعیت حساس بحران سیاسی داخلی در جمهوی قرقیزستان دیگر پشت سر گذاشته شده و مقامات بیشکک موفق شدند وخامت اوضاع را کنترل کرده و بر آن فایق آیند.
لاوروف گفت: «طرف روسی از نزدیک وقایع رخ داده در کشور دوست ما - قرقیزستان، پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی را مورد توجه قرار داده بود. خوشبختانه امروز می‌توان تأکید کرد که طبق ارزیابی‌های ما، اوضاع سیاسی داخلی در حال بازگشت به حوزه قانونی است و مقامات بیشکک توانستند به طور کلی بر این بحران غلبه کنند. ما خوشحال هستیم که روند اوضاع در قرقیزستان به مسیر حل و فصل آرام اوضاع بازگشته است.»
وزیر خارجه روسیه یادآور شد که در جریان گفت‌وگوهای صورت گرفته، طرف قرقیزستانی به طور مفصل در این باره توضیح داد که اکنون چه برنامه‌هایی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و اصلاح قانون اساسی هماهنگ شده است.
لاوروف افزود: «ما انتظار داریم که همه این فرایندها بر اساس توافق ملی داخلی و هماهنگی همه نیروهای سیاسی قرقیزستان و در راستای توسعه آتی این کشور برای سالهای طولانی اجرا شود و روسیه نیز قطعاً به دوستان قرقیز خود در این تلاش‌ها کمک خواهد کرد.
به گفته وی، روسیه امیدوار است که اتحاد و مشارکت با قرقیزستان در آینده، بیش از پیش تعمیق و گسترش پیدا کند.
پیش از این، "روسلان کازاک بایوف" با تأکید بر اینکه روسیه نقش مهمی در تثبیت اوضاع سیاسی در قرقیزستان داشته، وجود پایگاه هوایی روسیه در شهر کانت را ضامن ثبات و امنیت در کل منطقه ارزیابی کرده و اطمینان داده بود که هیچ تجدیدنظری در توافقات قبلی بین قرقیزستان و روسیه در خصوص وسعت همکاری‌های دوجانبه، انجام نخواهد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵