کد مطلب : 20352
مواضع تند رئیس جمهور جدید گرجستان علیه روسیه
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۰
مواضع تند رئیس جمهور جدید گرجستان علیه روسیه
رئیس جمهور جدید و منتخب گرجستان با اتخاذ مواضع تندی علیه روسیه، این کشور را یک "قدرت اشغالگر و غیر قابل پیش بینی" خواند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهور منتخب گرجستان توانست در انتخابات اخیر با کسب ۵۹.۵ درصد آرا به پیروزی برسد.
او گفت: روسیه یک "قدرت اشغالگر" است و بزرگترین نگرانی این است که این کشور غیر قابل پیش بینی است.
وی ادامه داد: زمانی که شما یک دشمن داشته باشید که شناخته شده و قابل پیش بینی باشد. در این صورت می‌توانید گام‌های بعدی خود را تعیین کنید اما باید به صراحت گفت که من نمی‌دانم گام‌های بعدی گرجستان در روابط با روسیه چه باشد. این کشور غیر قابل پیش بینی است.
زورابیشویلی از یک خانواده مهاجر گرجی در فرانسه به دنیا آمد و پیش از اینکه وزیر خارجه گرجستان از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ باشد، یک دیپلمات در فرانسه بود و اکنون او به عنوان اولین زن رئیس جمهور گرجستان انتخاب شده است.
وی افزود: او می‌خواهد گرجستان از زیر سایه روسیه جدا شده و به عنوان یک کشور باستانی تلقی شود که می‌تواند برای باقی جهان پیشنهاداتی ارائه کند.
رئیس جمهور گرجستان ادامه داد: پررنگ کردن حضور گرجستان در عرصه بین‌المللی باعث می‌شود که نفوذ روسیه بر روابط ما با شرکای اروپایی ما کاهش یابد. من معتقد هستم ما می‌توانیم از شرکای اروپایی‌مان درخواست بیشتری داشته باشیم. من می‌خواهم گرجستان با کشورهای اروپایی از جمله متحدان ما در ناتو در حوزه‌های بیشتری شریک باشیم.
وی ادامه داد که او در نظر دارد مصالحه‌ای برای ایجاد همبستگی در میان جامعه ازهم جدا شده گرجستان ایجاد کند.
او در ادامه تاکید کرد: درخواست اپوزیسیون از مردم برای رد نتایج انتخابات در راستای منافع روسیه است. این همان درخواستی است که روسیه آرزویش را دارد. روسیه آرزوی گرجستان بسیار ضعیف و تجزیه شده دارد که مشروعیت رئیس جمهورش زیر سوال رفته باشد.
 
 
Share/Save/Bookmark