کد مطلب : 19516
امضای قانون علامت گذاری مناطق مرز مشترک ازبکستان و تاجیکستان
شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹
امضای قانون علامت گذاری مناطق مرز مشترک ازبکستان و تاجیکستان
رییس جمهوری ازبکستان قانون علامت گذاری برخی از مناطق جداگانه مرز مشترک این کشور را با تاجیکستان امضا کرد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از اسپوتنیک، قبلا این قانون توسط مجالس نمایندگان و سنای ازبکستان به تصویب رسیده بود که اخیرا از سوی شوکت میرضیایف رییس جمهوری این کشور امضا شده است.
 ازبکستان و  تاجیکستان دارای مرزمشترک 1 هزار و 33 کیلومتری هستند که طی 25 سال اخیر و در دوران استقلال این کشورها از شوروی سابق اختلاف نظر بر سر حق مالکیت تاشکند و دوشنبه بر برخی از مناطق، مانع علامت گذاری 20 درصد از مرزمشترک این دو کشورهمسایه می شد اما در جریان نخستین سفر رییس جمهوری ازبکستان به تاجیکستان در ماه  مارس سال جاری، طرفها درباره علامت گذاری برخی از مناطق جدگانه و مورد اختلاف دو کشور توافق کردند.
 عمده اختلاف دوکشور بر سراستفاده از زمین های اطراف سد و نیروگاه برق آبی فرهاد بود که در مالکیت ازبکستان به حساب می آمد  اما در داخل قلمرو تاجیکستان واقع شده بود.
براساس این توافق جدید ، تامین امنیت سد ونیروگاه برق آبی فرهاد برعهده تاجیکستان است و ازبکستان تمام هزینه ‌های ترمیم و نگهداری این تاسیسات را پرداخت و از برق و آب آن استفاده می ‌کند.
قبلا درمجلس نمایندگان تاجیکستان مقررات ورود وسایل نقلیه، مصالح ساختمانی و کارگران ازبکستان برای ترمیم و بازسازی سد و نیروگاه برق آبی فرهاد، تامین آب مورد نیازکشاورزان ازبکستانی و امنیت این تاسیسات مشخص تصویب شده بود.
سد و نیروگاه برق آبی فرهاد در دهه 1950 بر روی رودخانه سیر در مرز مشترک تاجیکستان و ازبکستان ساخته شد و منبع تامین آب بخش هایی از خاک ازبکستان به حساب می آید. پشت سد این نیروگاه 350 میلون مترمکعب آب ذخیره می شود که نیاز بخش کشاورزی ازبکستان را تامین می کند
 
 
Share/Save/Bookmark