کد مطلب : 21260
اولین گام توکایف برای توسعه روابط با ازبکستان
يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۱
اولین گام توکایف برای توسعه روابط با ازبکستان
نخست‌وزیر قزاقستان در سفر به تاشکند ضمن دیدار با شوکت میرضیایف، قرار است در کمیسیون مشترک بین دولتی همکاری‌های دوجانبه دو کشور نیز شرکت کند.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از کازاینفورم، عسکر مامین، نخست‌وزیر قزاقستان در سفر به ازبکستان با شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان دیدار کرد. در این دیدار، دو طرف پیرامون مسائل مربوط به توسعه همکاری‌های دوجانبه در تمام حوزه‌ها بحث و گفت‌و‌گو کردند.
طی این دیدار، مامین تاکید کرد که قزاقستان متعهد به توسعه همکاری‌ها با ازبکستان در تمام حوزه‌ها است و افزود که مشارکت راهبردی که پیش از این میان نورسلطان و تاشکند طی سال‌های اخیر شکل گرفته است، تداوم خواهد یافت.
میرضیایف نیز در پاسخ با تمجید از دینامیک‌های مثبت همکاری میان دو کشور در تمام حوزه‌ها، به ویژه بر روی حوزه اقتصادی و تجاری تاکید کرد. رئیس‌جمهور ازبکستان همچنین افزود: ما نیز مایل به تقویت مشارکت راهبردی هستیم.
نخست‌وزیر قزاقستان نیز در ادامه به پتانسیل گسترده روابط دو جانبه در حوزه ترانزیت و حمل و نقل، سرمایه‌گذاری، کشاورزی، انرژی، دیجیتالیزه کردن، گردشگری، و فرهنگ اشاره کرد.
در این سفر کوتاه به تاشکند، نخست‌وزیر قزاقستان همچنین قرار است در کمیسیون مشترک بین دولتی همکاری‌های دوجانبه شرکت کند.
یادآور می‌شود، قاسم ژومارت توکایف، رئیس‌جمهور جدید قزاقستان پس از پیروزی در انتخابات توسعه مناسبات با همسایگان را یکی از اولویت‌های سیاست خارجی خود عنوان کرده بود. این سفر نخست‌وزیر قزاقستان در حقیقت نخستن کنش توکایف در این زمینه محسوب می‌شود.
 
 
Share/Save/Bookmark