کد مطلب : 21620
قزاقستان تولید اورانیوم خود را کاهش می‌دهد
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۳
قزاقستان تولید اورانیوم خود را کاهش می‌دهد
شرکت ملی اتمی قزاقستان اعلام کرده است تا زمانی که بهبودی پایدار در وضعیت بازار مشهود نباشد روند کاهشی تولید اورانیوم خود را ادامه خواهد داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از timesca، شرکت ملی اتمی قزاقستان، کازاتم‌پروم، تصمیم خود را در راستای ادامه روند کاهش 20 درصدی تولید اورانیوم خود در مقایسه با سطح برنامه‌ریزی شده ذیل قراردادهای استفاده زیرزمینی، تا سال 2021 را اعلام کرد. این شرکت هم‌اکنون همکاری با شرکای خود را در راستای ارزیابی تأثیرات و همچنین اجرای این طرح در تمامی معادن اورانیوم قزاقستان آغاز کرده است.
تصمیم این شرکت در جهت کاهش تولید بیانگر این واقعیت است که بازار اورانیوم به دلیل تولید بیش از اندازه در یک بازه زمانی، هنوز در حال ترمیم شدن است و قیمت اورانیوم همچنان پایین است. شرکت کازاتم‌پروم به عنوان بزرگترین تولید کننده اورانیوم در جهان، میزان نیاز به تولید جهانی این ماده را در مقایسه با تقاضای موجود بررسی کرده و تشخیص می‌دهد.
این شرکت تصمیم خود را پیش از اتمام سال جاری میلادی اعلام می‌کند تا اطمینان حاصل کند که شرکت‌های زیرمجموعه بخش معدن و همچنین شرکت‌های سرمایه‌گزاری قادر خواهند بود تغییرات مورد نیاز در هزینه درآمد سال 2020 خود را با در نظر گرفتن سطح تولید تجدیدنظرشده برای سال 2021 اعمال کنند. هنوز هیچ تصمیمی در مورد میزان تولید پس از سال 2021 اتخاذ نشده است و این شرکت در حال بررسی شرایط بازار می‌باشد. هرچندکه کازاتم‌پروم اعلام کرده است که انتظار بازگشت به تولید کامل را تا زمانی که بهبودی پایدار در وضعیت بازار مشهود نباشد و شرایط عرضه و تقاضا نشان از نیاز به اورانیوم بیشتری نداشته باشند، را ندارد.
اجرای کامل این تصمیم موجب کاهش 5600 تنی تولید اورانیوم نسبت به برآوردهای اولیه تولید جهانی این ماده در سال 2021 خواهد شد. همچنین انتظار می‌رود میزان تولید کازاتم‌پروم در سال 2021 تقریبا برابر با تولید این شرکت در سال های 2019 و 2020 و همچنان کمتر از 23000 تن باشد.
گلیم‌جان پیرماتوف، مدیر اجرایی شرکت کازاتم‌پروم اظهار داشت «بازار اورانیوم نسبت به سال 2016 تا حدودی بهبود یافته است اما بازار هنوز نشان می‌دهد که نیازی به بازگشت به ظرفیت تولید حداکثری موجود نیست. ثابت نگاه داشتن میزان تولید در حال حاضر، سبب ایجاد پایداری بلندمدت در وضعیت بازار خواهد شد که این امر به نفع همگان است. تأخیر در بازگشت به سطح تولید برنامه‌ریی شده همچنین نشان از تعهد نسبت به فلسفه ترجیح ارزش نسبت به کمیت در مرکز استراتژی ما دارد.
کازاتم‌پروم بزرگترین شرکت تولید کننده اورانیوم در جهان است که سهم تولید این شرکت تقریبا 23 درصد تولید اورانیوم در جهان در سال 2018 بوده است. این گروه از بزرگترین پایگاه ذخیره در این صنعت بهره می‌برد و از طریق شرکت‌های زیرمجموعه خود، شرکا و سرمایه‌گزاران، 26 گروه سرمایه گزاری را اداره می‌کند که به 13 دارایی معدنی تقسیم‌بندی می‌شوند. تمام عملیات‌های معدنی این شرکت در قزاقستان واقع شده و با استفاده از فناوری ISR و با تمرکز بر حفظ استانداردهای ایمنی، بهداشت و محیط زیست در صنعت، عملیات استخراج انجام می‌گردد.
سهام شرکت کازاتم‌پروم در بورس اوراق بهادار لندن و بورس بین‌المللی آستانه قرار درج شده است. به عنوان شرکت اتمی ملی در جمهوری قزاقستان، مشتریان اصلی این گروه اپراتورهای هسته‌ای هستند و مهم‌ارین بازارهای صادراتی برای محصولات این گروه، چین،آسیای جنوبی و شرقی،اروپا و آمریکای شمالی می‌باشند. این شرکت اورانیوم و محصولات حاصل از اورانیوم را در قالب قراردادهای بلندمدت، قراردادهای کوتاه مدت و همچنین بازارهای دوره‌ای به فروش می‌رساند و این فروش به صورت مستقیم از طریق دفتر مرکزی شرکت در شهر نورسلطان و یا شرکت تابعه تجاری آن واقع در سوئیس انجام می‌شود.
 
 
Share/Save/Bookmark