کد مطلب : 22890
اردوغان: نوادگان عمر مختار با تروریست‌هایی خارجی در لیبی می‌جنگند
چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۶
اردوغان: نوادگان عمر مختار با تروریست‌هایی خارجی در لیبی می‌جنگند
رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه نوه‌های عمر مختار در لیبی با "تروریست‌هایی خارجی" در کشورشان می‌جنگند، تاکید کرد، آنکارا به حمایت از دولت مشروع این کشور ادامه خواهد داد.
به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی پس از نشست کابینه دولت اظهار داشت: "فرزندان شهید عمر مختار، شیر صحرا با تروریست‌هایی خارجی در لیبی می‌جنگند. ما به حمایت از این کشور ادامه خواهیم داد. ما هیچ گاه در کنار کودتاچیان و امپریالیست‌ها نبوده٬ بلکه همواره در کنار براداران لیبیایی‌مان خواهیم ایستاد".
وی افزود: دولت وفاق ملی که مشروعیت بین‌المللی دارد، برنامه اشغال "(خلیفه) حفتر" کودتاگر و لژیونرهایی را که از راست به چپ جمع شده بودند، شکست داده و موفق به آزادی طرابلس شد. با حمایت ترکیه و اراده قاطع دولت وفاق ملی کمین‌های بین‌المللی علیه لیبی به هم خورده است. تا زمان برقراری صلح دائمی به حمایت از برادران لیبیایی خود ادامه خواهیم داد. 
اردوغان در ادامه گفت: در مرحله آتی نیز به مقابله با دوستداران کودتاها و سازمان‌های تروریستی در داخل و خارج ادامه خواهیم داد و آنها را شکست می‌دهیم.
رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که کشورش به حمایت از دولت وفاق ملی لیبی در تمامی زمینه‌های نظامی و غیرنظامی ادامه خواهد داد و در کنار هیچ کودتاچی علیه مردم این کشور نبوده‌ایم و هرگز نخواهیم بود.
او افزود: با حمایت از دولت وفاق ملی در برابر حفتر، موفقیت بزرگی را در لیبی رقم زدیم و توانستیم توطئه‌ها علیه مردم این کشور برادر را در هم بشکنیم، به یاری خدا در روزهای آینده خبرهای خوش دیگری خواهند بود.
اردوغان در ادامه تاکید کرد: ما هیچ بلندپروازی برای اشغال یک وجب از خاک لیبی یا هر کشور دیگری نداریم و به حمایت‌های خود از مردم این کشور و دولت مشروع آن ادامه خواهیم داد.
وی تاکید کرد: کشورهایی که از حفتر، چهره کودتایی در لیبی حمایت می‌کنند، هدف‌شان دست یافتن به نفت و منابع لیبی است.
لیبی از زمان برکناری معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع شاهد دودستگی و جنگ و ناآرامی است و دو دولت یکی در غرب (دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج) و دیگری در شرق (به ریاست خلیفه حفتر) بر این کشور سلطه دارند که هر یک تلاش دارد با شکست دیگری، کنترل کل کشور را در دست بگیرد. دولت اول از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و مورد حمایت ترکیه است و دولت شرق لیبی هم از سوی برخی کشورها از جمله روسیه حمایت می‌شود.
در همین حال اردوغان با بیان اینکه "ان شاء‌الله ترکیه با حمایت برادران‌مان در منطقه٬ مصیبت تروریسم را در مدت زمان کوتاهی از دستور کار خود خارج ‌خواهد کرد"، گفت: ترکیه در مبارزه ۴۰ ساله با گروه تروریستی تجزیه‌طلب پ.ک.ک دوره طلایی خود را تجربه می‌کند. در دوره پیش‌رو نیز غلبه بر حامیان کودتا و گروه تروریستی در داخل و خارج از کشور ادامه خواهد یافت. اجازه نخواهیم داد که ادلب مجددا به میدان جنگ تبدیل شود".
رئیس جمهور ترکیه هم‌چنین درباره اقدامات کشور در زمینه مبارزه با ویروس کرونا تصریح کرد: "از ملت خود انتظار دارم تا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دوره جدید از این روند حمایت کنند. اماکنی مانند رستوران‌ها و کافه‌ها تا ساعت ۲۴.۰۰ باز خواهند ماند. شهروندان بالای ۶۵ سال نیز هر روز در بازه زمانی از ساعت ۱۰.۰۰ تا ۲۰.۰۰ می‌توانند از خانه خارج شوند. محدودیت رفت وآمد برای افراد زیر ۱۸ سال نیز به شرط اینکه تحت نظارت والدین خود باشند، لغو شده است. همچنین فعالیت‌های سالن‌های سینما، تئاتر و موسیقی نیز از اول ژوئیه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی آغاز خواهد شد".
به گزارش آناتولی، وی همچنین در این زمینه اظهار داشت:" دفاترعقد و ازدواج از ۱۵ ژوئن و تالارهای عروسی از اول ژوئیه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شروع به خدمات رسانی می‌کنند. از کارفرمایانی که در این روند به کارمندان شان مرخصی بدون حقوق داده و یا فعالیت پاره وقت در نظر گرفته اند حمایت خواهیم کرد. با پشتیبانی از اشتغال جوانان زیر ۲۵ سال، اطمینان حاصل خواهیم کرد که آنها مهارت و تجربه لازم را کسب می‌کنند".
اردوغان افزود:" تا ریشه‌کنی کامل این مصیبت (کووید-۱۹) باید زندگی خود را درچارچوب تدابیری مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی تنظیم کنیم. باید به این روند عادت کنیم که نظم موسوم به «روال عادی جدید» تا مدتی ادامه خواهد یافت. گاهی شاهد موارد نقض تدابیر و پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم می شویم. معتقدم که این موارد به‌طور استثنایی صورت می‌گیرد و اغلب مردم تدابیر و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند".
وی همچنین درباره پیشرفت ترکیه در زمینه درمان ویروس کرونا گفت:" دانشمندان‌ کشورمان موفق شدند داروی «فاویپیراویر» را که از آن در درمان بیماران کرونایی استفاده می‌کنیم، با سنتز خودمان تولید کنند".
اردوغان در ادامه تصریح کرد: "جایگاه خود در اقتصاد جهان را با مزایای تولید، تجارت و لجیستیک در دوره پساکرونا تقویت خواهیم کرد. پروژه سپر اشتغال را به عنوان یک پروژه موقت نمی‌بینیم بلکه می‌خواهیم آن را تبدیل به ابزاری جهت دستیابی به موفقیت دائمی در حمایت از اشتغال کنیم. در خصوص حمایت از این روند که تورم را به سطح مورد نظر ما کاهش خواهد داد اراده قاطع داریم. در پی راه‌اندازی سریع سپر کار و اشتغال در کشور، سیستم بازنشستگی تکمیلی را نیز در ۲۰۲۲ به اجرا خواهیم گذاشت".
او افزود:" ترکیه در حال حاضر در مقایسه با سایر کشورها از نظر تحولات نرخ ارز در وضعیت خوبی قرار دارد".
اردوغان اردوغان گفت:" قصد داریم نرخ تورم را که امسال ۸.۵ درصد تعیین شده است، به‌طور تدریجی کاهش دهیم. می‌خواهیم این نرخ را در سال آینده به ۶ درصد، در سال ۲۰۲۲ نیز زیر ۵ درصد کاهش دهیم".
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پایان تاکید کرد: "با این ایده که هیچ همه گیری و تهدیدی بزرگتر از وحدت، برابری، برادری و همبستگی کشور و ملت ما نیست به راه‌مان ادامه می‌دهیم".
اردوغان درباره منطقه شرق دریای مدیترانه نیز گفت: ترکیه توافقی با دولت وفاق دارد و در حال حاضر کششتی‌هایی برای حفاری در دریای مدیترانه دارد.
احمد المسماری، سخنگوی نیروهای حفتر دوشنبه با اشاره به اینکه ترکیه از عضویت خود در پیمان ناتو برای نقض حاکمیت لیبی استفاده می‌کند، تاکید کرد: شبه‌نظامیان تحت حمالیت ترکیه مرتکب جنایات جنگی در حق غیرنظامیان می‌شوند.
المسماری با تقدیر از تلاش‌های مردم لیبی برای کمک به آوارگان در این کشور گفت: این شبه‌نظامیان حرمت شهروندان را نقض کردند.
 
Share/Save/Bookmark