کد مطلب : 18840
آلودگی رودخانه های ارس و کر افزایش یافته است
شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۹
نتایج بازرسی های اخیر در مورد وضعیت محیط زیست رودخانه های مرزی «ارس» و «کر» حاکی از افزایش سطح آلودگی در این دو رودخانه است
به گزارش آران نیوز، وزارت محیط زیست و ذخایر طبیعی جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه اعلام کرد: این بازرسی ها در ماه مارس - اسفند - و با هدف بررسی سطح آلودگی کر و ارس و نیز رودهای دیگر که به این دو رود بزرگ منطقه ای می ریزند، انجام گرفت.
بر اساس نتایج بازرسی های انجام گفته میزان مواد بیوژن در رود کر و شاخه های آن بر اثر فاصلاب های شهری و صنعتی گرجستان و ارمنستان چند برابر افزایش یافته است.
همچنین مقدار فنول که از آلاینده های خاص به شمار می رود در آب رود «آقستافا چای» و در سد این رود، واقع در خاک جمهوری آذربایجان به ترتیب ۳ و ۲ برابر بیشتر از حد مجاز است.
همچنین بر اساس نتایج بازرسی های، دهه دوم ماه مارس میزان فنول ها در رود ارس در منطقه «هورادیز» ۳ برابر، در مناطق بهرام تپه شاه سون اول واقع در خاک جمهوری آذربایجان دو برابر بیشتر از حد مجاز بوده است.
میزان اکسیژن آب در همه مناطق در حد ۶.۹۹ تا ۷.۰۲ میلگرم در لیتر متغیر بوده است.
رود مرزی کر بزرگترین رود سرزمین‌های قفقاز است و این رود به طول حدود هزار و ۵۱۵ کیلومتر است. حدود ۱۷۴ کیلومتر از آن در ترکیه، ۴۳۵ کیلومتر از آن در خاک گرجستان و حدود ۹۰۲ کیلومتر نیز در خاک جمهوری آذربایجان جریان دارد.
ارس رودی بین مرز سه کشور ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان است، این رود درخاک شهرستان صابرآباد جمهوری آذربایجان به رود کر می پیوندد و کر در اراضی شهرستان نفتچالا به دریای خزر می ریزد.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵