کد مطلب : 17850
چرا صندوق بین المللی پول به تاجیکستان وام نمی‌دهد؟
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲
با وجود تلاش‌های حکومت تاجیکستان برای دریافت وام از صندوق بین المللی پول این نهاد مالی در پنج سال اخیر از اختصاص کمک به این کشور خودداری می‌کند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از آسیا پلوس، جمال الدین نورعلی‌اف معاون اول رییس بانک ملی تاجیکستان می‌گوید برای جذب وام 500 میلیون دلاری صندوق بین‌المللی پول به منظور حمایت از رشد اقتصاد این کشور گفت‌وگوهایی با این نهاد داشته که تا به حال به نتیجه نرسیده اند. 
وی تاکید می‌کند که اقتصاد تاجیکستان در وضع ناگواری قرار دارد و تراز معاملات خارجی این کشور به نفع واردات است که برای اصلاح این روند به جذب وام از صندوق بین المللی پول نیاز است.
با این حال به گفته نورعلی‌اف نمایندگان صندوق بین المللی پول که با مقامات اقتصادی تاجیکستان در ماه‌های سپتامبر و اکتبر امسال در شهر دوشنبه مذاکره کرده‌اند برای اختصاص وام مالی مورد نیاز این کشور شرط هایی در نظر گرفته اند که اصلاحات فراگیر در نظام مالی و بانکی این کشور را شامل می‌شود.
از سوی دیگر برخی از اقتصاددانان تاجیک معتقدند که میان صندوق بین‌المللی پول و تاجیکستان فضای بی‌اعتمادی حاکم شده است که مانع جذب کمک‌های مالی این نهاد می‌شود.
نور صفراف اقتصاددانان تاجیک معتقد است پس از گزارش غیرواقعی حکومت تاجیکستان در مورد اوضاع اقتصادی این کشور در سال 2008 به صندوق بین المللی پول، نگاه این نهاد مالی بین‌المللی به تاجیکستان منفی شد.
اکنون مقامات بانک ملی تاجیکستان تلاش می‌کنند فضای بی‌اعتمادی میان این کشور و صندوق بین المللی پول رفع شود که این کار به شفاف سازی عملکرد ساختارهای اقتصادی و مالی این جمهوری بستگی خواهد داشت.
همچنین میزان وام‌های بازپرداخت نشده تاجیکستان به نهادهای مالی جهانی و منطقه‌ای در حال افزایش است که این مسأله نیز عامل دیگر دریافت نشدن کمک‌های جدید به حساب می‌آید.
 
 
Share/Save/Bookmark