کد مطلب : 23952
عربستان| ادامه تحریم کالاهای ترکیه با وجود تلاش ریاض برای بهبود روابط با آنکارا
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۴
عربستان| ادامه تحریم کالاهای ترکیه با وجود تلاش ریاض برای بهبود روابط با آنکارا
درحالی که ریاض در سایه تحولات جهانی و منطقه‌ای به دنبال بهبود روابط با آنکاراست، تحریم کالاهای ترکیه در عربستان همچنان ادامه دارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم یک پویش در عربستان سعودی خواستار تحریم کالاهای ترکیه در این کشور و کنار گذاشتن هر گونه محصولات ترکیه شد.
این کمپین با صدور بیانیه‌ای در حساب توییتری خود اعلام کرد که ادامه فروش محصولات ترکیه در سایه گسترش خصومت این کشور غیر قابل قبول است.
در ادامه این بیانیه آمده است که حدود چهار ماه از آغاز کارزارهای مردمی برای تحریم محصولات ترکیه می گذرد که طی آن بسیاری از شرکت ها، فروشگاه ها و بازار ها از این تصمیم استقبال و برخی نیز اعلام کردند که کالاهای ترک موجود در انبارها را تا زمان انقضای آنها از بین می برند.
کمپین مذکور در عربستان افزود امروز این کارزار های مردمی در حال چرخش مهمی بوده و تولیدات ترکیه به هیچ بهانه ای قابل فروش نیست.
سازماندهی کنندگان این کمپین معتقدند که کارزارهای قبلی برای حذف کالاهای ترکیه از سبد شهروندان سعودی کافی بود و همچنین باید هرگونه معامله در این زمینه و واردات محصولات ترکیه جهت رسیدن به هدف اصلی این کمپین با شعار «معاملات صفر با ترکیه»، متوقف شود.
با وجود آنکه ریاض برای بهبود سطح روابط و رفع تنش‌های فیمابین به آنکارا چراغ سبز نشان داده اما هنوز تحریم کالاهای ترکیه در عربستان سعودی ادامه دارد.
با وجود تماس تلفنی «سلمان بن عبدالعزیز»، شاه سعودی با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و بازشدن باب‌هایی برای رفع تنش میان دو طرف، صادرکنندگان کالاهای ترکیه از موانع روزافزون کار در عربستان که تهدیدی برای اقتصاد ترکیه محسوب می‌شود، خبر می‌دهند.
اخیرا، شماری از تجار سعودی خواستار تحریم واردات از ترکیه را همزمان با تشدید تنش‌ها میان دو کشور به دلیل «فعالیت‌های توسعه‌طلبانه آنکارا» شده بودند.
روابط میان آنکارا و ریاض، چند سالی است که دچار تیرگی شده است. این تیرگی روابط از اتفاقات سال 2011 (انقلاب‌های عربی) بتدریج بیشتر شد و در زمان کودتای نافرجام در سال 2016 در ترکیه به اوج خود رسید. این امر خود را در پرونده ترور جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی مقتول در کنسولگری سعودی در استانبول بسیار آشکار خود را نشان داد. اخیرا ریاض با کمک رسانه‌ها و شخصیت‌های نزدیک به خود در سطح جهان عرب کمپینی با هدف تحریم کالاهای ترکیه راه اندازی کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark