کد مطلب : 20559
برداشت 765 هزار تن گندم در تاجیکستان در سال 2018
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۲
برداشت 765 هزار تن گندم در تاجیکستان در سال 2018
وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان از برداشت 765 هزار تن گندم در سال 2018 در این کشور خبر داد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سایت وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، در سال 2018 همچنین برای تامین نیاز مردم این کشور یک میلیون و 19 هزار تن گندم از خارج و عمدتا قزاقستان وارد شده است که ارزش مالی این خرید نزدیک به 273 میلیون دلار می باشد.
از سوی دیگر در این مدت آرد وارد شده به تاجیکستان 47 هزار تن اعلام شده که در مقایسه با سال 2017 نزدیک به هشت هزار تن کمتر و ارزش مالی آن 10 میلیون و 300 هزار دلار بوده است.
در تاجیکستان سالانه نزدیک به یک میلیون تن گندم برداشت می‌ شود که برای تامین نیاز داخلی کافی نیست از این رو حکومت برای تامین نیاز مردم همه ساله از روسیه و قزاقستان بیش از یک میلیون تن گندم وارد می کند.
در سال 2018 برای کشت گندم در تاجیکستان 303 هزار هکتار زمین اختصاص داده شد که در مقایسه با سال قبل 20 هزار هکتار کمتر است.
میزان برداشت گندم از هر هکتار زمین زیر کشت این محصول در تاجیکستان بیشتر از دو تن و 600 کیلوگرم است که از دیگر کشورهای آسیای مرکزی کمتر است، چنانکه در قزاقستان که عمده‌ترین کشور تامین کننده گندم در منطقه به حساب می آید، این شاخص به 11 تن در هر هکتار می‌‌رسد.
کارشناسان مشکل کمبود ماشین‌های کشاورزی، گرانی سوخت و کود شیمیایی، سنگین بودن مالیات و سود بالای وام‌های بانکی را از علت‌های عمده بی‌توجهی مردم تاجیکستان به بخش کشاورزی می دانند که موجب مهاجرت نیروی کار جوان این کشور به روسیه می‌ شود
 
 
Share/Save/Bookmark