کد مطلب : 23295
دیدارهای حماس و فتح در ترکیه
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
دیدارهای حماس و فتح در ترکیه
یک رسانه لبنانی از گفتگوی جنبش فتح و حماس در ترکیه درباره تشکیل یک دولت ائتلافی و راه‌حل‌هایی برای برگزاری انتخابات خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ روزنامه لبنانی الاخبار گزارش داد که جنبش فتح و حماس در خلال نشست دیروز خود در ترکیه درباره دیدارها و گفتگوهای اخیر گروه‌های فلسطینی برای پایان دادن به اختلافات و جدایی‌ها از طریق انتخابات جامع و شامل صحبت کردند. در این میان حماس خواستار برگزاری انتخابات جامع هم‌زمان با انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان و مجلس قانون گذاری و جبهه خلق برای آزادی فلسطین شد و جنبش فتح پیشنهاد کرد که ابتدا انتخابات مجلس قانون گذاری و سپس تشکیلات خودگردان و بعد از آن جبهه خلق برای آزادی فلسطین برگزار شود. نکته بارز این بود که جنبش فتح اصرار داشت انتخابات با نمایندگی نسبی برگزار شود و نه به شکل مختلط.
فتح همچنین ایده تشکیل یک دولت ائتلافی را پس از پایان انتخابات داد؛ درحالی که حماس معتقد بود بهتر است این دولت ائتلافی برای برگزاری انتخابات و ممانعت از تقلب در آن تشکیل شود.
«خلیل الحیه» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس دوشنبه از نشست این جنبش و فتح در استانبول ترکیه خبر داد و از تمایل حماس به تحقق وحدت ملی و حصول یک راهبرد ملی فراگیر برای مقابله با چالش‌های کنونی علیه مسئله فلسطین سخن گفت.
در همین زمینه منابع مربوطه گزارش دادند که در این نشست درباره سرنوشت انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان و شورای قانونگذاری فلسطین رایزنی شده و اگر دو طرف به توافق برسند فرمان ریاستی درباره تاریخ انتخابات صادر می‌‎شود.
 
 
Share/Save/Bookmark