کد مطلب : 17175
دریافت درخواست استرداد ساکاشویلی به گرجستان توسط لهستان
چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۰
به گزارش بنیاد مطالعات قفقاز به نقل از اسپوتنیک در تاریخ 17مرداد ماه سال96، دفتر دادستان کل گرجستان اعلام کرد: مقام‌های لهستان تایید کردند که درخواست دادستانی تفلیس در ارتباط با تحت تعقیب بودن میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهور سابق گرجستان و فرماندار سابق منطقه اودسا اوکراین در جریان سفر وی به این کشور اروپایی و اقامت موقت در آن را دریافت کرده‌اند.
روز جمعه ساکاشویلی وارد خاک لهستان شد اما بعد از ورود او دادستان‌های گرجستان از طریق آژانس پلیس بین‌الملل (اینترپل) به لهستان اعلام کردند که چندین اتهام کیفری علیه ساکاشویلی از سال ۲۰۱۴ مطرح شده است.
دادستان گرجستان اعلام کرد: دفتر دادستان کل این کشور در تاریخ چهار اوت به دادستان‌های لهستانی درباره مساله ساکاشویلی اطلاع داده است و دفتر اینترپل در شهر ورشو نیز اسناد طرف گرجستانی را در این ارتباط دریافت کرده است.
این دفتر دادستانی گفت که فرایندهای قانونی مرتبط با این مساله در جریان است.
در نوامبر ۲۰۱۳ ساکاشویلی خاک گرجستان را ترک کرد و متقاعب آن گئورگی مارگولاشویلی، رئیس‌جمهور این کشور شد.
دادستانی گرجستان بعد از آن به طور غیابی اتهامات کیفری علیه ساکاشویلی مطرح و او را متهم به اختلاس کرد.
ساکاشویلی در مه ۲۰۱۵ در اوکراین به عنوان فرماندار منطقه اودسا منصوب شد و به دنبال دریافت گذرنامه اوکراینی شهروندی اوکراینی او لغو شد اما در نوامبر ۲۰۱۶ ساکاشویلی از این سمت استعفا کرده و گفت، مقامات اوکراین نمی‌خواهند با فساد مبارزه کنند.
پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین در پی اعلام نقض قوانین کشور از سوی ساکاشویلی به علت دادن اطلاعات غلط شهروندی اوکراینی او را لغو کرد.
اگرچه دفتر دادستانی گرجستان بارها از دولت اوکراین خواسته بود تا ساکاشویلی را مسترد کند اما کی‌یف این درخواست‌ها را دست‌کم دو بار رد کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark