کد مطلب : 17715
دور تازه مذاکرات نفتی ایران و روسیه آغاز شد
پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۵
در آستانه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به تهران، دور تازه مذاکرات شرکت‌های نفتی روسیه با مدیران نفتی ایران آغاز شد.
شرکت‌های روس که پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علاقه‌مندی خود را برای سرمایه گذاری در پروژه‌های نفتی ایران اعلام کردند تاکنون چند تفاهم‌نامه با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده‌اند و در این زمینه رکوردار هستند.
شرکت لوک اویل برای میدان‌های نفتی آب تیمور و منصوری، زاروبژنفت برای آبان و پایدار غرب، تات نفت برای میدان دهلران، گازپروم نفت برای چشمه خوش و چنگوله از جمله این تفاهم‌نامه‌ها هستند. مدیران گازپروم، روس نفت و زاروبژنفت هم اکنون برای مذاکرات نفتی در تهران حضور دارند.
روسیه همواره از ایران به عنوان یک شریک راهبردی در خاورمیانه نام می‌برد و کارشناسان روس معتقدند بازار ایران تقاضای زیادی برای تولیدات روسیه از جمله تجهیزات حمل و نقل، چوب و فلز وجود دارد، افزون بر این ایران، راه ورود بسیاری از کالاهای مهم به روسیه است.
ارزش مبادلات دوجانبه ایران و روسیه در سال گذشته ۲,۲ میلیارد دلار رسید که بیشتر آن شامل صادرات ماشین‌آلات، تجهیزات، بخش حمل و نقل، مواد غذایی و فلزات روسیه به ایران بوده است. سهم نفت از ارزش مبادلات تجاری ایران و روسیه بسیار اندک است و به نظر می رسد نوع، عمق و سطح روابط و همکاری اقتصادی، نفت و گاز ایران و روسیه هیچ تناسبی با نوع، عمق روابط سیاسی و راهبردی دو کشور ندارد.
رئیس جمهوری روسیه برای شرکت در نشست سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان به تهران سفر می‌کند، نخستین نشست سه جانبه این سه کشور در اوت ۲۰۱۶ در باکو برگزار شد. در این نشست روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان در مورد همکاری مشترک در زمینه اقتصادی، امنیت منطقه و ایجاد کریدور حمل و نقل شمال جنوب به گفت‌وگو پرداختند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵