کد مطلب : 18066
نخستین آکادمی اسلامی در ازبکستان تاسیس می شود
يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵
نخستین آکادمی اسلامی در ازبکستان تاسیس می شود
شوکت میرزایف رئیس جمهوری ازبکستان به تازگی فرمان تاسیس آکادمی اسلامی در این کشور را صادر کرد .
 
به گزارش شنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه خبری 'آسیای مرکزی'، بر اساس فرمان میرزایف، اداره مسلمانان ازبکستان ، کار تاسیس این مرکز آموزش عالی و مطالعات علمی را بعهده خواهد داشت .
بر اساس این گزارش، داوطلبان شاغل به تحصیل در این آکادمی همچنین می توانند در دوره های کارشناسی ارشد ، دکترای اولیه و دکترا آموزش ببینند .
در آکادمی اسلامی ازبکستان علاوه بر شهروندان این کشور،اتباع خارجی نیز می توا نند تحصیل کنند .
به کارگیری آموزش از راه دور برای محققان مستقل و انجام مطالعات مستقل امکان پذیر خواهد بود.
در فرمان رئیس جمهوری ازبکستان آمده است: 16 دانشجو در سال تحصیلی 2019- 2018 میلادی می توانند در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل و در مرحله بعدی سهمیه آموزش در این آکادمی بر اساس تقاضا به پرسنل علمی و آموزشی از سوی اداره مسلمانان ازبکستان تعیین خواهد شد.
اکنون یک دانشکده و یک دانشگاه اسلامی در تاشکند پایتخت ازبکستان فعال است و در تابستان سال جاری نیز مدرسه عالی دینی میرعرب در ایالت بخارای این کشور افتتاح شد.
همچنین 9 باب مدرسه دینی در مناطق مختلف ازبکستان فعال است که فارغ التحصیلان این مراکز آموزشی دینی می توانند به عنوان امام جماعت ، امامان و دستیار آنها و نیز درمراکز معارف دینی وابسته به نهادهای رسمی فعالیت کنند .
کارشناسان تعداد تحصیل کنندگان در مراکز آموزشی دینی ازبکستان را پاسخگوی برای تامین نیازهای معنوی این کشور با جمعیت بیش از 32 میلیون نفر کافی نمی دانند .
قانون آزادی اعتقاد دینی تصویب شده در سال 1998 میلادی در ازبکستان آموزش دینی به شکل انفرادی را ممنوع اعلام کرده است .
در این ارتباط رئیس اداره مسلمانان ازبکستان به تازگی دستور تشکیل دوره های آموزشی تجوید قران مجید و زبان عربی در مراکز آموزشی دینی این کشور را صادر کرده است .
 
 
Share/Save/Bookmark