کد مطلب : 23286
هشدار سفیر ترکیه در آمریکا نسبت به سرایت مشکلات دو کشور به نسل آینده
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۱
هشدار سفیر ترکیه در آمریکا نسبت به سرایت مشکلات دو کشور به نسل آینده
سفیر ترکیه در آمریکا گفت، مشکلات فعلی میان این دو کشور همپیمان در ناتو به نسلهای آینده سرایت خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، سردار قیلیچ، سفیر ترکیه در آمریکا به برخی اقدامات و سیاستهای آمریکا شامل حمایتش از شبه نظامیان یگانهای مدافع خلق کرد، انفعال در قبال سازمان تروریستی فتح الله گولن (فتو)، معلق ساختن برنامه فروش جنگنده های اف-۳۵ به ترکیه و برداشتن تحریم تسلیحاتی مقطعی علیه قبرس یونانی نشین به عنوان "حوزه‌های مشکل‌ساز" یاد کرد.
او در اظهاراتش در سی و هشتمین کنفرانس آمریکا-ترکیه گفت: ما نباید اجازه دهیم مشکلاتی که هم اکنون با آنها مواجهیم تاثیری زیانبار بر روابط اقتصادی آمریکا-ترکیه بگذارد و این مشکلات آینده روابط اقتصادی ما را نیز مسموم خواهد ساخت.
وی افزود: اگر شما اقدامات لازم را هم اکنون اتخاذ نکنید شاهد سرایت مشکلات به نسلهای آینده خواهید بود.  ما باید جلوی آن را بگیریم. ما باید به طور جداگانه با مشکلات اقتصادی و سیاسی برخورد کنیم.
قیلیچ درباره تقویت همکاری دفاعی و با اشاره به مساله خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از سوی ترکیه گفت، هر دو کشور باید اختلافات سیاسی را کنار بگذارند و اجازه ندهند یک اختلاف "کلیت تلاشها و پتانسیل ما را در این حوزه به گروگان بگیرد"
وی افزود، ترکیه تلاش دارد به یک کشور ثالث هلی کوپتر بفروشد اما کنگره آمریکا جلوی فروش موتور آن را به خاطر اینکه آنکارا سامانه دفاع هوایی روسی را به دست آورده می‌گیرد.
وی هشدار داد: نتیجه نهایی چیست؟ آن کشور ثالث متاسفانه در مقابل یک دشمن آمریکا و ناتو شکست می‌خورد. شرکتهای آمریکایی و ترکیه‌ای منافع مشترکی در تقویت هر چه بیشتر همکاری در حوزه دفاعی دارند.
 
 
Share/Save/Bookmark