کد مطلب : 20586
واکنش روسها به ادعای آمریکا درباره روابط موشکی مسکو با پیونگ یانگ
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸
واکنش روسها به ادعای آمریکا درباره روابط موشکی مسکو با پیونگ یانگ
یک مقام روس به ادعای مطرح شده از سوی پنتاگون مبنی بر اینکه مسکو فناوری سامانه دفاع موشکی در اختیار پیونگ یانگ قرار داده است، واکنش نشان داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، الکساندر ماتسگورا، سفیر روسیه در کره شمالی گزارش های پنتاگون مبنی بر اینکه پیونگ یانگ فناوری سامانه دفاع موشکی روسیه را خریداری کرده را بی اساس دانست.
وی افزود: آمریکا می کوشد که از این طریق سیاست های بی ثبات کننده امنیتی خود در سطح بین المللی را توجیه کند.
سفیر روسیه در کره شمالی بیان کرد: آمریکا تلاش می کند که به این شیوه ناپاک سیاست های ناامن کننده بین المللی خود را سرپوش گذارد و توجیه کند. واشنگتن همیشه در پیداکردن بهانه برای اتهام‌زنی علیه ما ناکام می‌ماند، به همین دلیل اکنون در حال بافتن یک دروغ دیگر است.
شایان ذکر است که وزارت دفاع آمریکا روز پنج‌شنبه سند ۸۰ صفحه‌ایِ استراتژی جدید برنامه موشکی این کشور را تحت عنوان «بازنگری در دفاع موشکی» منتشر کرد.
در بخشی از این سند گفته شده است «کره شمالی فناوری سامانه دفاع موشکی روسیه را به دست آورده و هم‌اکنون در حال توسعه توانمندیهای دفاع موشکی محرک خود است. گرچه این محصولات بومی هستند، سامانه راداری و رهگیرهای آنها شباهتهایی با سامانه‌های دفاع موشکی روسیه دارند».
این در حالی است که «انجمن کنترل تسلیحات» (ACA) در یک گزارش جدید اعلام کرد که نسخه بازنگری شده سند دفاع موشکی آمریکا در سال ۲۰۱۹ از سیاستهای بی ثبات کننده ای حمایت می کند که آمریکا باید آنها را رد کرده و در عوض، بر مذاکره با روسیه و چین پیرامون ثبات راهبردی متمرکز شود.
این انجمن در گزارش خود که روز پنج شنبه منتشر شد، می نویسد: «آمریکا باید با چین و روسیه گفتگوهایی گسترده پیرامون ثبات راهبردی، از جمله تأثیر دفاع موشکی و نقض گامهای بی ثبات کننده ای همچون پیگیری هواپیماهای رهگیر فضا پایه را تعقیب کند».
این انجمن در ادامه می افزاید که سند جدید دفاع موشکی «توسعه چشمگیر و پرهزینه ای را برای دفاعهای موشکی آمریکا پیشنهاد می دهد که احتمالاً ضمن تشدید نگرانی های روسیه و چین نسبت به وجود تهدید علیه بازدارندگی هسته ای استراتژیک خود، ثبات راهبردی را تضعیف کرده و چشم انداز کاهش تدریجی تسلیحات هسته ای را پیچیده تر می سازد».
گفتنی است که رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه در مراسم رونمایی از سند دفاع موشکی آمریکا، هدف این سند را شناسایی و انهدام هرگونه موشک پرتاب شده به سمت آمریکا از هر کجا و در هر زمان اعلام کرد؛ هدفی که به گفته اعضای انجمن کنترل تسلیحات؛ پرهزینه، غیرقابل حصول و بی ثبات کننده است
 
 
Share/Save/Bookmark