کد مطلب : 23196
در دیدار با هایکو ماس مطرح شد
نصیحت وزیر خارجه ترکیه به یونان
چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۵
نصیحت وزیر خارجه ترکیه به یونان
وزیر خارجه ترکیه روز، سه‌شنبه اظهار کرد، یونان به تنهایی مسؤول افزایش تنش در مدیترانه شرقی است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: یونان به قانون بین‌الملل احترامی نمی‌گذارد. به آتن توصیه می‌کنم از این رویکرد دست بردارد تا بهانه دست اتحادیه اروپا ندهد.
او از آتن خواست عاقلانه رفتار کند، در ضمن گفت،‌ آنکارا از مذاکره استقبال می‌کند.
وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد، کشورش آماده همه راه‌حل‌های دیپلماتیک در مدیترانه شرقی است و در عین حال از حقوق خود چشم پوشی نمی‌کند. او از همه خواست با درایت رفتار کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه افزود: کسی که باعث تشدید تنش در مدیترانه شرقی می‌شود، ما نیستیم. بلکه یونان و بخش روم‌نشین قبرس است.
چاووش‌اوغلو خطاب به مقامات یونان افزود: از این رفتار خودپسندانه دست بردارید. با تحریک برخی کشورها خود را به خطر نیندازید.
چاووش‌اوغلو ادامه داد: اگر گامی اشتباه بردارید این بار اتفاقی عمل نکرده و واکنش لازم را نشان خواهیم داد.
چاووش‌اوغلو تاکید کرد: یونان نباید فریب کشورهایی که سعی دارند آتن را رو در روی نیروی دریایی ترکیه قرار دهند بخورد ما معتقد به تقسیم عادلانه هستیم.
او افزود: به یونان می‌گویم دست از بهانه بردارد و اگر گامی اشتباه بردارد ما آنچه برای پاسخ‌گویی لازم باشد را انجام خواهیم داد.
چاووش‌اوغلو از اتحادیه اروپا نیز خواست با معیارهای دوگانه عمل نکند.
این در حالی است که هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان، قبل از سفر امروز به آنکارا و آتن در زمینه مدیترانه شرقی پیشنهاد کرد که ترکیه و یونان با یکدیگر دیالوگ مستقیم برقرار کنند.
وی یادآوری کرد: ترکیه و یونان هم‌پیمان آلمان در پیمان دفاعی ناتو هستند.
ماس با اشاره به اینکه اختلافات در مورد گاز طبیعی در مدیترانه شرقی تنها با اتکا بر اصل حقوق و از طریق دیالوگ قابل حل  فصل است، گفت: اوج بخشی به بحران به کلیه طرفین آسیب می‌رساند.
وزیر خارجه آلمان، ضمن اشاره به اینکه پنجره‌های دیالوگ بین یونان و ترکیه، نباید بسته شود حتی برعکس باید هر چه بیشتر باز شود اعلام کرد:  برای همین، به جای اقدامات تحریک آمیز جدید باید قدم‌هایی برای کاهش تنش برداشته شده و مذاکرات جدیدی آغاز شود. ما می‌خواهیم از تلاش‌ها در این راستا تا آنجایی که از دست‌مان برآید، حمایت کنیم.
به گزارش آناتولی، وزیر امور خارجه آلمان تصریح کرد: تشدید تنش (در مدیترانه شرقی) نه به نفع اتحادیه اروپا، نه یونان و نه ترکیه است.
هایکو ماس افزود: وضعیت خطرناک در (مدیترانه شرقی) را مورد بررسی قرار دادیم. این موضوع نه تنها به اتحادیه اروپا بلکه به ناتو نیز ربط دارد، اوضاع به شدت خطرناک است.
وزیر امور خارجه آلمان (در رابطه با تنش در مدیترانه شرقی) گفت: این مساله از طریق دیپلماسی حل می‌شود. اینجا تمایلی برای گفت‌وگو وجود دارد و اتحادیه اروپا باید شرایط لازم را فراهم آورد
 
 
Share/Save/Bookmark