کد مطلب : 21233
ترکیه در حال بررسی اقدامات متقابل برای تلافی تحریم‌های آمریکا از بابت خرید سامانه اس-۴۰۰ است
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
ترکیه در حال بررسی اقدامات متقابل برای تلافی تحریم‌های آمریکا از بابت خرید سامانه اس-۴۰۰ است
براساس گزارش یک پایگاه آمریکایی، دولت ترکیه در حال بررسی و تدارک برای اتخاذ گامها و اقداماتی متقابل به منظور تلافی کردن تحریم‌هایی است که آمریکا علیه این کشور از بابت خریداری سامانه دفاعی هوایی اس- ۴۰۰ از روسیه اعمال خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، پایگاه بلومبرگ آمریکا به نقل از یک منبع بلندپایه ترکیه‌ای نوشت که مقام‌های ترکیه در همین راستا مشغول بررسی اتخاذ تدابیری تلافی‌جویانه علیه برخی اقلام وارد شده از آمریکا و یا اقلامی که ترکیه به آمریکا صادر می‌کند هستند تا به این شکل به تحریم‌های آمریکا پاسخ دهند.
این اظهارات مشابه اظهاراتی است که مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در روز جمعه مطرح کرده و گفت: ترکیه آماده مواجهه با هر گونه تبعاتی از بابت تصمیم خود برای دفاع از حقوق حاکمیتیش بوده و اگر آمریکا تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کند ترکیه نیز اقدام آمریکا را تلافی خواهد کرد.
چاووش اوغلو تصریح کرد: ما شروع به بررسی تدابیر مربوط به خود تحت نظارت و رهبری رئیس جمهورمان کرده‌ایم و به هیچ وجه قرار نیست در برابر تصمیمات آمریکا بر سر ساکت ماندن و بستن دهانمان تفاهم کنیم. اگر آمریکا گام‌هایی منفی در قبال ما اتخاذ کند پس ما هم مجبور به اتخاذ چنین گام‌هایی می‌شویم. ما بر سر تصمیم خود برای آن که کشوری مستقل و آزاد باشیم هستیم.
در عین حال ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در اظهاراتی نامه اخیر وزیر دفاع موقت آمریکا به وزیر دفاع ترکیه برای تهدید آنکارا به خارج ساختن این کشور از برنامه آموزش خلبان‌های جنگنده‌های اف - ۳۵ به تلافی تصمیم ترکیه برای خرید اس-۴۰۰ را محکوم کرد
 
 
Share/Save/Bookmark