کد مطلب : 20973
آکار: نباید خرید سامانه موشکی روسیه توسط ترکیه مورد تحریم قرار گیرد
سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۴
آکار: نباید خرید سامانه موشکی روسیه توسط ترکیه مورد تحریم قرار گیرد
وزیر دفاع ترکیه با تاکید بر اینکه کشورش دشمن آمریکا نیست، اعلام کرد: خرید سامانه موشکی ــ دفاعی روسیه توسط ترکیه نباید مورد تحریم آمریکا قرار گیرد.
به‌ گزارش ‌ایسنا، ‌به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی در کنفرانس ترکیه- آمریکا در واشنگتن اعلام کرد: مساله سیستم دفاعی موشکی اس- ۴۰۰ روسیه و برنامه خرید آن توسط آنکارا موضوعی است که می‌توان از طریق دیالوگ و گفت‌وگو حل کرد.
وی ادامه‌ داد: ترکیه به طور آشکار یکی از مدافعان آمریکا بوده و متعهد به ائتلاف ناتو است. ترکیه دشمن آمریکا نیست.
این‌ در حالی است که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا چند روز گذشته اعلام کرد که واشنگتن به آنکارا گفته است که اگر روند خرید اس- ۴۰۰ روسیه ادامه یابد، تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال می‌شود. در حال‌ حاضر تغییری در تصمیم ترکیه رخ نداده است. من می‌خواهم تاکید کنم که در تعهد ترکیه به ناتو نیز تغییری ایجاد نشده است.
آکار اضافه کرد: ترکیه تعهدات خود را انجام می‌دهد و انتظار دارد آمریکا و دیگر شرکا نیز به تعهداتشان عمل کنند.
وی در ادامه اظهاراتش، تصریح کرد: ما بر این باور هستیم که ارتباط دادن اس- ۴۰۰ به پروژه‌ اف- ۳۵ یک اقدام تاسف برانگیز است. ما یکی از سرمایه‌گذاران، شرکای این پروژه‌ بوده و تنها خریدار نیستیم. ما بیش از یک میلیارد دلار در این پروژه‌ سرمایه‌گذاری کرده و تمام تعهدات خود را اجرا کرده‌ایم.
وزیر دفاع ترکیه تاکید کرد که ترکیه پیشنهاد برگزاری مذاکرات تکنیکی با آمریکا برای رفع نگرانی‌ها درباره خرید سامانه اس ۴۰۰ را داده است.
همچنین ابراهیم کالین مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در این کنفرانس اعلام کرد: در حال‌ حاضر آنکارا و واشنگتن در برخی از مسائل مربوط به منطقه و سوریه همکاری می‌کنند و هر گونه اعمال تحریم‌ها می‌تواند به این همکاری صدمه وارد کند.
وی ادامه‌ داد: به جای استفاده از ادبیات تهدید و تحریم علیه ترکیه، من فکر می‌کنم مردم، کنگره و دولت آمریکا باید نگرانی‌های امنیت ترکیه را درک کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark