کد مطلب : 17481
تظاهرات مردم ترکیه در اعتراض به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۲
تظاهرات مردم ترکیه در اعتراض به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق
صدها شهروند ترکیه در اعتراض به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در شهر استانبول تظاهرات کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل ازخبرگزاری رویترز، این تظاهرات روز یکشنبه در شهر استانبول در اعتراض به تصمیم برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق که قرار است ۲۵ سپتامبر(سوم مهر) برگزار شود، انجام شد.
این تظاهرات را حزب اپوزیسیون "جنبش ملی‌گرا" ترکیه سازمان‌دهی کرده بود.
تظاهرکنندگان در حالی که پرچم‌های ترکیه و ترکمان‌ها را در دست داشتند، از دولت ترکیه خواهان دخالت و ممانعت از برگزاری همه‌پرسی شدند.
ترکیه، آمریکا و قدرت‌های غربی دیگر، اقلیم کردستان عراق را به لغو همه‌پرسی تشویق کردند.
برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق باعث نگرانی این کشورها شده و آن را آغازی برای تنش میان بغداد و اربیل می‌دانند.
ترکیه نسبت به موفقیت این همه‌پرسی نگران است.
علی رغم این درخواست‌ها و نگرانی‌ها، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق پیشتر اعلام کرد این همه‌پرسی در زمان مقرر برگزار خواهد شد.
کورشاد میجان، رئیس جوانان این حزب در سخنرانی خود در این تظاهرات خاطر نشان کرد: شهر کرکوک که از هزاران سال پیش وطنی برای ترکمان‌ها به شمار می‌آید اکنون از سوی نیروهای پیشمرگ و عناصر تروریستی "پ.ک.ک" اشغال شده‌ است.
در این راستا، ایدین البیاتی، رئیس اتحادیه جمعیت "ترکمان ایلی" تصریح کرد: این همه‌پرسی‌ که اقلیم کردستان عراق قصد برگزاری‌اش را دارد باعث تقسیم منطقه می‌شود.
محمد توتونجو، رئیس جمعیت " ترک‌های عراق" نیز افزود: ماجراجویی‌هایی که علیه مناطق ترکمان در عراق و سوریه اتفاق می‌افتد در واقع ترکیه را هدف قرار می‌دهد.
ترکیه و کشورهای عربی مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی در استان کرکوک و بقیه مناطق درگیر اعلام کردند.
دولت عراق نیز با برگزاری این همه‌پرسی مخالفت کرده و می‌گوید این همه‌پرسی قانون اساسی کشور را نقض می‌کند و به نفع کردها نیست.
 
 
Share/Save/Bookmark