کد مطلب : 24041
تنش در منطقه دونباس؛
روسیه به ناتو درباره اعزام نیرو به اوکراین هشدار داد
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۹
روسیه به ناتو درباره اعزام نیرو به اوکراین هشدار داد
پیمان آتلانتیک شمالی از حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین ابراز نگرانی کرده و از احتمال اعزام نیرو به این کشور خبر می دهد حال آنکه مسکو به این موضوع واکنش شدیدی نشان داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، روسیه به ناتو درباره هرگونه اعزام نیرو به اوکراین هشدار داد و گفت تنها نتیجه چنین اقدامی تشدید تنش خواهد بود.
اخطار مسکو واکنشی است به ابراز نگرانی پیمان آتلانتیک شمالی از افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای مجاور با منطقه شرق اوکراین.
منطقه «دونباس» اوکراین درگیر تنش‌های جدایی‌طلبانه است و روسیه پیشتر گفته بود هرگونه تشدید تنش در این بخش به نابودی اوکراین منجر خواهد شد.
به گفته مسکو، تشدید حضور نظامی روسیه در مرز با اوکراین جنبه دفاعی دارد و تهدیدی علیه هیچکس نیست.
در همین راستا، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین، نیروهای اوکراین را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز در شرق این کشور متهم کرد.
این در حالی است که اوکراین این هفته مسکو را به صف آرایی در مرز مشترک متهم کرد و مدعی شد که جدایی طلبان طرفدار روسیه به طور سیستماتیک آتش بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.
پیشتر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هم گفته بود: هرگونه تلاش جدید برای به راه انداختن جنگ در منطقه «دونباس» ممکن است به نابودی اوکراین ختم شود.
وی در ادامه افزود: ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو می‌گوید روسیه از همکاری با شورای روسیه-ناتو امتناع می‌کند. ما از همکاری امتناع نمی‌کنیم ولی آنجا نمی‌نشینیم که درباره اوکراین بشنویم.
لاوروف در نهایت گفت: اوکراین به ناتو ربطی ندارد. با این حال، هنگامی که بحث شورای روسیه-ناتو پیش می‌آید، همواره اصرار دارند اولین موضوع، اوکراین باشد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵