کد مطلب : 21071
گوگل هم درتاجیکستان مسدود شد
شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۷
گوگل هم درتاجیکستان مسدود شد
از شامگاه 2 می سال جاری، جستجوگر گوگل در قلمرو تاجیکستان غیر فعال شده است و کاربران نمی توانند از خدمات این شرکت استفاده کنند.
به  گزارش  رادیو تاجیکی  صدای  خراسان به نقل از سامانه  کانیوز، قبلا خدمات  شرکت Play market, Translator, Gmail, GoogleDocs, Google Forms, Google Диск, Google Maps نیز در تاجیکستان مسدود  شده  بود.
این درحالی است که دسترسی به خبرگزاری ها آسیا پلوس، اخبار و فرغانه درقلمرو تاجیکستان غیرممکن شده است.
همچنین اکثر شبکه های اجتماعی در این کشور مسدود هستند.
 اما  الهام عطایف معاون رییس خدمات دولتی ارتباطات و مخابرات  تاجیکستان  مدعی است، مسدود شدن جستجوگر گوگل  به این خدمات ارتباطی ندارد و اکنون کار گروه  ویژه ای این  موضوع  را  بررسی می کند.
از سوی دیگر رستم گل اف کارشناس امور ارتباطات  معتقد  است، مسدود کردن  جستجوگر گوگل  در تاجیکستان می تواند  کار خدمات  دولتی ارتباطات و مخابرات این کشور باشد؛ چرا که پس از ناکامی این خدمات  در افزایش قیمت  اینترنت  در تاجیکستان که در شبکه های اجتماعی با پوشش  گسترده ای رو به  رو شد، موجب خشم مقامات  خدمات  دولتی ارتباطات و مخابرات شده است. در حالی که  با  تاسیس مرکز واحد مخابرات  در تاجیکستان که  بر فعالیت تمام شرکتهای تلفن  همراه و ارایه  دهندگان خدمات  اینترنت  نظارت دارد، مسدود کردن شبکهای اجتماعی، خبرگزاریها و سامانه های خبری کار آسانی به حساب  می آید.
همچنین غفور ایرکا یف مدیر انجمن خدمات  تلفنهای همراه  تاجیکستان می گوید، شرکتهای بزرگ  در خارج  برای  مسدود کردن خدمات  مختلف اینترنتی در تاجیکستان منفعت  ندارند و متحمل  خسارات  فراوان خواهند  شد.
 وی معتقد است، علت اصلی مسدود  کردن شبکهای  اجتماعی، خبرگزاریها و سامانه های خبری درتاجیکستان  مطالبی است که از این  شبکه ها  منتشر می شود  و به  مذاق مقامات  دولتی خوش  نمی آید
 
 
Share/Save/Bookmark