کد مطلب : 19911
نقشه راه پیشنهادی بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه برای حل بحران ادلب
دوشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۶
نقشه راه پیشنهادی بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه برای حل بحران ادلب
بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه نقشه راه پیشنهادی خود برای حل بحران ادلب را به رئیس‌جمهوری این کشور ارائه کرد که از جمله مهمترین بندهای آن ازسرگیری روابط با دمشق است.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، اونال شفیق اوز، معاون رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه نشست تهران که هفتم سپتامبر جاری با مشارکت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و نیز حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهوری کشورمان برگزار شد را برای پایان دادن به نگرانی‌های ترکیه درباره ادلب ناکافی دانست و اظهار داشت: بیانیه پایانی نشست سران تهران شامل تضمین‌هایی برای ادامه آتش‌بس در ادلب نبود.
وی ضمن ارائه پیشنهاداتی برای حل این بحران تاکید کرد: این وضعیت احتمال بروز فاجعه انسانی در ادلب را از بین نمی‌برد.
نقشه راه پیشنهادی حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه به عنوان بزرگترین گروه سیاسی مخالف در این کشور شامل بندهای زیر است:
۱- از تمامی کشورها و نهادهای مربوطه و در راس آنها سازمان ملل برای تخلیه ساکنان منطقه و گروه‌های غیرتروریستی از ادلب در داخل مرزهای سوریه و تلاش به شکلی مناسب در این مسیر دعوت شود.
۲- ترکیه باید از تمامی گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در ادلب بخواهد سلاح‌هایشان را کنار بگذارند و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.
۳- ادلب یک مساله‌ امنیت ملی برای ترکیه است و زمان آن رسیده که در دیدارها با دو طرف ایرانی و روس بر این مساله تاکید شده و با دولت اسد رایزنی شود و برای ازسرگیری اجرای توافقنامه آدانا در سال ۱۹۹۸ تلاش شود.
۴- نباید دیدارها با اتحادیه اروپا درباره سوریه تنها به منبج و مشکلات مربوط به حزب اتحاد دموکراتیک و یگان‌های مدافع خلق کرد محدود شود بلکه چهارچوب این دیدارها باید با اعمال نتایج نشست اخیر تهران، مذاکرات آستانه و سوچی با آمریکا توسعه یابد.
۵- بررسی بعد انسانی این مساله در دیدارها با اتحادیه اروپا با هدف ممانعت از بروز مشکل جدید برای پناهجویان و لزوم افزایش همکاری‌های ترکیه با این اتحادیه در راستای برقراری امنیت و ثبات در سوریه و تاکید بر این مساله که ادلب تهدیدی برای امنیت ملی ترکیه محسوب می‌شود.
۶- ترکیه باید نظارت جدیدی را بر گروه‌هایی که علیه دولت اسد دست به عملیات می‌زنند، اعمال کند و این اقدام در راستای ممانعت از هدف قرار گرفتن نیروهای ترکیه‌ای مستقر در ادلب انجام شود. همچنین باید تدابیر لازم برای حفاظت از امنیت و جان این سربازها در پیش گرفته شوند.
همچنین کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه از مسؤولان این کشور خواست مذاکره با دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را آغاز کنند.
وی اظهار داشت: تنها راه‌حل بحران سوریه مذاکره با دولت اسد و آغاز گفت‌وگوها با دمشق است.
قلیچداراوغلو افزود: دولت اردوغان باید در رابطه با بحران به وجود آمده در استان ادلب با دولت دمشق بدون اتلاف وقت بیشتر وارد گفت‌وگو شود. گفت‌وگو با اسد منافع بزرگی را برای ترکیه خواهد داشت.
وی تاکید کرد: ترکیه باید از دشمنی با اسد دست برداشته و درباره بحران به وجود آمده با او رایزنی کند. کل جهان از جمله آمریکا با دولت سوریه ارتباط دارند پس چه مانعی وجود دارد که ترکیه با دمشق رایزنی کند؟ تمامیت ارضی سوریه برای ترکیه بسیار اهمیت دارد.
این رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه تاکید کرد: آنکارا باید حجم فاجعه‌ای که کشور ما در صورت آغاز موج جدیدی از پناهندگی با آن مواجه می‌شود را به مسؤولان روسیه، ایران و آمریکا ابلاغ کند
 
 
Share/Save/Bookmark