کد مطلب : 22511
تاکید اردوغان بر حمایت از جمهوری آذربایجان در مساله قره‌باغ
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۳
تاکید اردوغان بر حمایت از جمهوری آذربایجان در مساله قره‌باغ
رئیس‌جمهوری ترکیه گفت، مساله قره باغ علیا به همان اندازه که برای جمهوری آذربایجان اهمیت دارد برای ترکیه هم دارد.
به گزارش ایسنا،‌ به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در نشست خبری مشترک با الهام علی‌یف، همتای خود از جمهوری آذربایجان گفت: این بزرگترین تمایل ما برای حل این مشکل درباره قره باغ علیا بر اساس و مبنای حاکمیت جمهوری آذربایجان و یکپارچگی قلمروی این کشور است. ارتباط خط آهن ترکیه با منطقه نخجوان جمهوری آذربایجان یک اهمیت استراتژیک محسوب می‌شود.
اردوغان همچنین گفت: ما ظرفیت‌های تجاری خود را با جمهوری آذربایجان در ۲۰۲۳ به ۱۵ میلیارد دلار افزایش می دهیم چون این مساله هدف ماست.
اظهارات رئیس جمهوری ترکیه در پی هشتمین نشست شورای همکاری سطح بالای استراتژیک مطرح شد.
رئیس جمهوری ترکیه همچنین از مردم و دولت جمهوری آذربایجان از حمایت‌هایشان از ترکیه پس از زلزله ژانویه ترکیه تشکر کرد و همچنین تاکید کرد که دولت باکو از ترکیه در مقابله با سازمان فتو حمایت کرده است.
علی‌یف نیز با تشکر از آنکارا در حمایت همیشگی از جمهوری آذربایجان در عرصه بین‌المللی گفت، این نشست اثباتی بر این مساله است که ترکیه و باکو در موضوعات مهم و حساس موضع مشترک دارند.
وی همچنین تاکید کرد که کشورش همیشه از مسائل بر حق ترکیه حمایت می کند و در کنار مردم ترکیه است.
علی‌یف همچنین گفت: برخی اوقات دولت ارمنستان می گوید که قره باغ علیا بخشی از این کشور است و برخی اوقات می گوید که یک کشور مستقل است. آنها خودشان هم نمی‌دانند قره باغ چیست. اگر نمی دانند، ما به آنها می‌گوییم که قره باغ علیا، به جمهوری آذربایجان تعلق دارد. همه کشورها یکپارچگی جمهوری آذربایجان را به رسمیت می شناسند و از آن حمایت می‌کنند.
وی افزود: متاسفانه یک موضع منفی و غیر سازنده در ارمنستان، مانع اصلی در حل این مناقشه است. دولت باکو همچنان به خرید تسلیحات مدرن از ترکیه ادامه می دهد و به تولید مشترک تسلیحات می پردازد
 
 
Share/Save/Bookmark