کد مطلب : 17661
انتقاد رحمان از سرمایه‌گذاری کشورهای عربی در غرب
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۴
انتقاد رحمان از سرمایه‌گذاری کشورهای عربی در غرب
رییس ‌جمهوری تاجیکستان از کشورهای عربی درخواست کرد به جای سرمایه‌گذاری در غرب به کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان توجه داشته باشند.
به گزارش اسپوتنیک، امام‌علی رحمان در دومین همایش همکاری‌های اقتصادی کشورهای عربی، آسیای مرکزی و جمهوری آذربایجان در شهردوشنبه گفت کشورهای عربی باید در اقتصاد جمهوری‌های آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان سرمایه گذاری کنند.
وی گفت تعداد زیادی از کشورهای عربی "مبلغ‌های تریلیونی" خود را برای سرمایه‌گذاری درغرب مورد استفاده قرارمی دهند حال آن که اگر پنج تا 10 درصد از این منابع مالی در اقتصاد کشورهای در حال رشد از جمله جمهوری‌های مسلمان نشین آسیای مرکزی و به ویژه تاجیکستان سرمایه گذاری شود، کمک بزرگی به این کشورها خواهد بود.
رییس جمهوری تاجیکستان پیشنهاد کرد که برای جذب سرمایه گذاری کشورهای عربی در اقتصاد جمهوری‌های آسیای مرکزی صندوق ویژه مالی تاسیس شود.
امام‌علی رحمان سطح مناسبات تاجیکستان را با کشورهای عربی مثبت ارزیابی کرد اما گفت سهم کشورهای عربی در تجارت تاجیکستان 1.5 درصد است که در مقایسه با دیگر کشورها بسیار ناچیز است.
در دومین همایش همکاری‌های اقتصادی کشورهای عربی، آسیای مرکزی و جمهوری آذربایجان در شهر دوشنبه وزیران و معاونان وزیران امور خارجه و اقتصاد، نمایندگان بخش خصوصی کشورهای عضو اتحادیه عرب و هیأت‌های اقتصادی جمهوری‌های آسیای مرکزی و جمهوری آذربایجان شرکت کردند.
 
 
Share/Save/Bookmark