کد مطلب : 23457
هشدار آلمان به ترکیه درباره تشدید مناقشات گازی در دریای مدیترانه
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۹
هشدار آلمان به ترکیه درباره تشدید مناقشات گازی در دریای مدیترانه
وزیر خارجه آلمان در آستانه سفر به قبرس و یونان به شرکای اروپایی خود همبستگی در مناقشات گازی با ترکیه را وعده داده و به آنکارا درباره در پیش گرفتن رویکرد تحریک پذیری و تشدید مناقشات گازی در دریای مدیترانه هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، "هایکو ماس"، وزیر امورر خارجه آلمان در آستانه سفر خود به قبرس و یونان به این دو شریک اروپایی خود همبستگی در مناقشات گازی با ترکیه را وعده داد.
وی در آستانه این سفر به ترکیه درباره تشدید اختلافات در مناقشات گازی در شرق دریای مدیترانه هشدار داده است.
هایکو ماس، صبح امروز در سخنانی در برلین با اشاره به اعزام یک کشتی اکتشافی ترکیه به منطقه تاکید کرد که آنکارا باید به بازی تغییر بین آرامش و تحریک پایان دهد اگر آن طور که بارها اطمینان داده به مذاکرات علاقمند است.
وی از همبستگی کامل با شرکای اروپایی خود در یونان و قبرس به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا سخن گفته و تاکید کرد: روشن است که همه طرف ها باید روی یک رابطه منطقی همسایگی کار کنند.
ماس در ادامه سخنانش گفت: بنابراین ما از ترکیه درخواست می کنیم که پنجره گفتگویی که اخیرا با یونان باز شده است را با اقدامات یکجانبه مجددا نبندد. وی از ترکیه درخواست کرد که مجددا روند اکتشاف گاز در مناطق مورد مناقشه و بحث برانگیز را از سر نگیرد. وی این اقدام را یک عقب گرد بزرگ برای تلاش ها در زمینه تنش زدایی و توسعه روابط اتحادیه اروپا و ترکیه خواند.
در ساعات ابتدایی روز دوشنبه با اعزام یک فروند کشتی اکتشافی ترکیه موسوم به «عروج رئیس» به جنوب جزیره «کاستِلوریزو» یونان در نزدیکی سواحل جنوبی ترکیه، روابط آنکارا- آتن بیش از پیش روبه تیرگی گرائید.
وزارت خارجه یونان این اقدام ترکیه را «تنش آفرینی» و «تهدیدی مستقیم علیه صلح منطقه» خواند. «استلیوس پتساس» سخنگوی دولت یونان نیز روز دوشنبه اعلام کرد که «ترکیه ثابت کرده است که فاقد اعتبار است».
 
 
Share/Save/Bookmark