روسیه بیش از 50 درصد تجهیزات یک نیروگاه هسته ای در هند را تولید می کند

22 آبان 1396 ساعت 16:05


آندره ژیلتسوف سر کنسول روسیه در بمبئی اعلام کرد: روسیه قصد دارد بیش از 50 درصد تجهیزات یک نیروگاه هسته ای در هند را تولید کند.
 
به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه 'دیلی پاییونیر' در روز دوشنبه، وی تصریح کرد: هم اکنون دو راکتور یک هزار مگاواتی در نیروگاه کودانکولام واقع در ایالت جنوبی تامیل نادو عملیاتی شده اند و دو راکتور دیگر نیز در این نیروگاه در حال ساخت می باشند.
تنها 20 درصد از تجهیزات این راکتور ها در هند تولید شده است.
سرکنسول روسیه افزود: کرملین به تازگی قراردادی برای ساخت دو راکتور نیز در همین نیروگاه اتمی با دهلی نو امضا کرده است. روسیه انتظار دارد بیش از 50 درصد از تجهیزات راکتور های 5 و 6 توسط شرکت های هندی تولید شود.
روسیه همچنین اعلام کرده است که علاقه مند به ساخت یک نیروگاه هسته ای دیگر با راکتور های بسیار پیشرفته نسل 5( VVER-1200) در نزدیکی نیروگاه کودانکلام است.
به گفته سرکنسول روسیه، ساخت این راکتور ارزان تر خواهد بود زیرا روسیه هم اکنون دارای تجهیزات و نیروی ماهر کافی در هند می باشد.
هند و روسیه در ماه ژوئن سال جاری در جریان دیدار نارندا مودی نخست وزیر این کشور با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در حاشیه نشست سالانه دو جانبه در 'سنت پترزبورگ' توافق نامه ای حاوی چارچوب کلی و پروتکل های اعتباری واحد های 5 و 6 نیروگاه هسته ای کودانکولام را امضا کردند.
نیروگاه برق هسته ای 'کودانکولام' در منطقه 'تریونولی' با ظرفیت کل تولید شش هزار مگاوات برق درحال ساخت است.
افتتاح این نیروگاه پیش از این به دلیل نقص فنی در یکی از راکتور ها به تعویق افتاده بود.
ساخت و بکارگیری این نیروگاه هسته‌ای بارها با اعتراض مخالفان روبرو شده است.
مخالفان ساخت این نیروگاه می‌گویند حادثه‌ای مشابه آنچه که در فوکوشیمای ژاپن در سال 2011 رخ داد، در این نیروگاه نیز ممکن است اتفاق بیفتد.
نیروگاه 'کودانکولام' نیز نزدیک به ساحلی ساخته شده است که در سال 2004 میلادی از سواحلی بود که در سونامی سال 2004 میلادی آسیب دید.
این نیروگاه با کمک روسیه ساخته شده و به گفته مقامات برای کمک به مشکلات انرژی در هند مورد نیاز است.
هند در تلاش برای کاهش آلاینده های کربنی، استفاده کمتر از سوخت های فسیلی و تأمین انرژی مورد نیاز این کشور، قصد افزایش ظرفیت هسته ای خود را دارد.
ضعف زیرساخت تولید برق هند در سال 2012 زمانی آشکار شد که بهره برداری بیش از ظرفیت شبکه، باعث قطع برق 600 میلیون هندی در 22 ایالت این کشور به مدت یک روز شد.
هند در نظر دارد تا سال 2023 حدود 63 هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های هسته‌ای که می‌خواهد احداث کند تولید کند.
هم اکنون سهم تولید برق هسته ای هند با 22 راکتور حدود سه درصد است.
 
 
 


کد مطلب: 17840

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcjyoev.uqeaxzsffu.html

قفقاز
  http://caucasus.ir