افزایش سرمایه‌گذاری آمریکا در بخش آموزش ازبکستان

6 مهر 1398 ساعت 10:14


ایالات متحده آمریکا ۵۰ میلیون دلار در مدت پنج سال برای پشتیبانی از اصلاحات در بخش آموزش ازبکستان اختصاص خواهد داد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، از زمینه‌های نفوذ مهم ایالات متحده در کشورهای دیگر بخش آموزش است. طی سال‌های اخیر موارد بسیار زیادی از سرمایه‌گذاری‌های حساب شده ایالات متحده در کشورهای در حال توسعه به خصوص در کشورهای آسیای مرکزی مشاهده شده است. این کشورها پس از فروپاشی شوروی در مواجه با بحران‌های سیاسی داخلی و اقتصادی خود، دچار بحران‌های هویتی نیز شدند. قشر جوان نخبه سیاسی به منظور خروج از نفوذ روسیه جهت غربی آمریکایی را در سیاست در پیش گرفتند.
ایالات متحده نیز به دنبال غلبه بر دشمن سنتی خود روسیه، و همچنین گسترش نفوذ خود در آسیای مرکزی با تاسیس نهادهای مختلفی چون آژانس توسعه بین‌المللی (USAID)، شورای آمریکایی برای آموزش بین‌المللی، و تعداد دیگر از چنین سازمان‌هایی سرمایه‌گذاری‌های کلان و حساب شده‌ای در این منطقه انجام داده است. از جمله کشورهایی که ایالات متحده در آن بر روی روی آموزش نسل جوان سرمایه‌گذاری کرده، ازبکستان است.
به گزارش سرویس مطبوعاتی سفارت ایالات متحده در تاشکند، توافقنامه کمک به توسعه آموزش (DOAG) بین این دو کشور در تاریخ 28 سپتامبر برابر با 6 مهر (امروز) در وزارت آموزش همگانی این جمهوری به امضا خواهد رسید.
سفارت ایالات متحده در این جمهوری اعلام کرده است که این توافقنامه اولین توافقنامه‌ای است که ایالات متحده در آن ابراز تمایل به همکاری طولانی مدت در توسعه بخش آموزش ازبکستان می‌نماید. فعالیت‌هایی که مطابق با این سند تأمین مالی خواهند شد، در جهت بهبود نتایج خواندن و نوشتن و ریاضیات در دبستان و همچنین استفاده از فناوری اطلاعات و آموزش زبان انگلیسی خواهد بود.
گفته شده در مراسم امضای این توافقنامه شیرزاد شرماتوف وزیر آموزش همگانی ازبکستان، سفیر وقت سفارت ایالات متحده آلن مالتزر و مدیر اجرایی ماموریت منطقه‌ای آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) در آسیای مرکزی جولی سائوس فیلد حضور خواهند داشت.
پیش از این در ماه مِی، گزارش شد که USAID کمک هزینه‌ای به مقدار 19.5 میلیون دلار را برای حمایت از اصلاحات در بخش آموزش این کشور در چارچوب یادداشت تفاهم بین وزارت آموزش ازبکستان و دولت ایالات متحده، که در 27 فوریه در تاشکند به امضا رسیده است، اختصاص داده است. این بودجه اختصاص داده شده به منظور تغییر الگوی مدیریت مدارس، تغییر شیوه آموزش معلمان، تهیه تجهیزات آموزشی و ایجاد تسهیلاتی برای بهبود مدیریت سازمان‌های آموزشی استفاده خواهد شد.
USAID اصلی‌ترین نهاد دولتی فدرال ایالات متحده در زمینه کمک‌های خارجی است. در ازبکستان، USAID همچنین از دولت در تنوع بخشیدن به تولید محصولات کشاورزی حمایت کرده، انجمن‌های تجاری ترتیب می‌دهد، و گفته شده به طور مؤثری در مبارزه با سل نیز کمک می‌کند. در سال 2016، USAID پروژه برقرار کردن سیستم مدیریت الکترونیکی در دادگاه‌های مدنی تاشکند را آغاز کرد.
به این ترتیب شاهد برنامه‌ریزی‌های دقیقی از سوی ایالات متحده در بخش آموزش و فرهنگ کشورهای منطقه از جمله این جمهوری نوپا هستیم که توسط سازمان‌های مختلفی حمایت می‌شوند و به دنبال نفوذ بر تمامی اقشار به ویژه تربیت نسل جوان طرفدار غربی از همان سطوح ابتدایی آموزش هستند. ایالات متحده همچنان به دنبال جای پای مستحکمی برای خود در آسیای مرکزی است، حال چه از نظر سیاسی یا اقتصادی و یا چه از نظر فرهنگی.
 
 


کد مطلب: 21818

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcjooe8.uqevvzsffu.html

قفقاز
  http://caucasus.ir