رویارویی جدی روسیه و چین با ترامپ/ گسیل نیروهای روسی و چینی به همراه تجهیزات نظامی پیشرفته به ونزوئلا

14 فروردين 1398 ساعت 0:46

دو هواپیمای چینی پس از گذشت چند روز از رسیدن دو هواپیمای روسی حامل 99 نظامی روسی از جمله سرهنگ« واسیلی تونکو شکوروف» معاون اول فرمانده کل نیروهای زمینی روسیه و تجهیزات نظامی بسیار پیشرفته به کاراکاس رسیدند


«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در سرمقاله روزنامه رأی الیوم  به آخرین تحولات ونزوئلا پرداخت و نوشت: سخنان دو روز پیش «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا که در آنها تأکید کرد« کشورش در حال تشکیل  ائتلافی بین المللی علیه دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا برای مجبور کردنش به کناره گیری از قدرت است» ما را به یاد سناریویی می اندازد که آمریکا و همپیمانان عرب و اروپایی اش در سوریه در اوایل بحران در این کشور در سال 2011 با عنوان براندازی بشار اسد رئیس جمهور سوریه و دولتش به اجرا در آورد و ما برا این باور نیستیم که ایالات متحده آمریکا شانس اش در ونزوئلا بهتر باشد به رغم آن که سناریوها یکی است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که «الیوت آبرامز» صهیونیست تندرو را به عنوان فرستاده ویژه اش در ونزوئلا تعیین کرد می خواهد این کشور ار در جنگ داخلی ویرانگر غرق کند و این کارش آغاز دخالت نظامی به نفع نیروهای مخالف ونزوئلاست که هوادار کشور آمریکا هستند و از خزانه اش حمایت مالی می شوند که از راه کلمبیا به این کشور حمله کنند و غرق در هرج و مرج کنند به امید آن که «خوان گوایدو» رئیس پارلمان که از مقام خود به اتهام فساد برکنار شده است، قدرت را به دست بگیرد.
مشکل ترامپ رئیس جمهور آمریکا این است که او چیزی جز املاک و قراردادهای مالی نمی شناسد و نیز چیز جز حشر و نشر با بازیگران زن فیلم های مستهجن نمی شناسد ولی وقتی مساله مربوط به امور بین المللی و تغییرات بزرگ در موازنه های قدرت در سقف جهان باشد مهارت و تخصص اش نزدیک به صفر است اگر نگوییم پایین تر از آن است.
بیشتر توضیح می دهیم و می گوییم که هرگز به ذهن ترامپ خطور نمی کند که تلاش هایش برای دخالت و تغییر نظام در ونزوئلا راه یکطرفه نیست و واکنش از جانب دو قدرت جهانی دیگر یعنی روسیه و چین  صورت می گیرد و سریع تر از چیزی است که «جان بولتن» مشاور امنیتی ملی اش تصور می کند.
همین دیروز بخش نخست از نیروهای نظامی چینی به همراه دومین هواپیمای باری پر از چندین تن تجهیزات نظامی در فرودگاه کاراکاس به زمین نشست و این از معدود دفعاتی است که رهبران چین دست به این گونه اقدامی می زنند یعنی اعزام نیروهای نظامی به خارج از مرزها و به طور خاص به آمریکا جنوبی.
دو هواپیمای چینی پس از گذشت چند روز از رسیدن دو هواپیمای روسی حامل 99 نظامی روسی از جمله سرهنگ« واسیلی تونکو شکوروف» معاون اول فرمانده کل نیروهای زمینی روسیه و تجهیزات نظامی بسیار پیشرفته به کاراکاس رسیدند.
ما بر این باور نیستیم که این نظامیان چه چینی باشند چه روس برای لذت بردن از مناظر طبیعی ناب ونزوئلا و آب و هوای آفتابی اش به آن جا رفتند بلکه برای دادن پیامی قوی برای ترامپ رفتند که می گوید هستند کسانی که با توطئه اش در ونزوئلا مقابله می کنند دقیقا همانند همان پیام هایی که قبلا فرستادند و از براندازی نظام سوریه جلوگیری کردند و برای بازپس گیری بیش از 80 درصد از اراضی اش کمکش کردند که به دلیل دخالت نظامی آمریکا و حمایتش از دشمنان این نظام یعنی عناصر مسلح مخالف سوری، از دست داده بودند.
رهبران روسیه هواپیماهای نظامی خود که قادر به حمل موشک های هسته ای هستند را به کاراکاس فرستادند و ارتش ونزوئلا را به موشک های «اس300» برای حمایت از مراکز حساس مانند فرودگاه های و مقابله با هر گونه حملات آمریکا که این کشور را هدف قرار دهد، مجهز کردند.
طرح ترامپ برای تغییر نظام در ونزوئلا تا کنون با شکست مفتضحانه ای رو به رو شده است و چه بسا همین مساله طرح جدیدش برای بستن مرزها با مکزیک برای پوشش این شکست را تفسیر می کند؛ امری که تأکید می کند که وی این نظریه را دنبال می کند که جبهه های جدیدی را برای منحرف کردن افکار عمومی از شکست اش در جبهه قدیمی می گشاید.
ترامپ در ونزوئلا شکست می خورد همانطور که طرحش در سوریه شکست خورد و اعلام الحاق بلندی های جولان به رژیم صهیونیستی چیزی نیست جز فریادهای دردش از این شکست.

منبع: جماران


کد مطلب: 20918

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcjohe8.uqeyvzsffu.html

قفقاز
  http://caucasus.ir