مسکو: آمریکا به دنبال بهانه برای تضعیف روابط روسیه با ایران است

16 فروردين 1398 ساعت 10:54

وزارت خارجه روسیه با انتقاد از اظهارات رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد که واشنگتن به‌دنبال بهانه برای تخریب روابط مسکو-تهران است


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت که ادعای دست‌داشتن ایران در مرگ صدها نظامی آمریکایی در عراق، بهانه‌جویی واشنگتن برای برهم‌زدن روابط تهران و مسکو است.
زاخارووا در نشست خبری هفتگی با رد ادعاهای«برایان هوک» رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه ایالات متحده مبنی بر اینکه ایران عامل مرگ 600 نظامی آمریکایی است، تصریح کرد: «از خواندن این اظهارات متعجب شدیم».
به نوشته خبرگزاری «تاس» وی ضمن اشاره به اینکه مسکو هیچ خبری از درگیری بین نیروهای ایرانی و آمریکایی در خاک عراق (در جریان تجاوز ائتلاف آمریکایی به عراق در سال ۲۰۰۳) نشنیده، تاکید کرد: «پس همکاران ما در واشنگتن باید شفاف توضیح دهند که منظورشان از دست‌داشتن تهران چیست».
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه لفاظی‌های ضد ایرانی در واشنگتن سر به فلک کشیده است، اظهار داشت: «اما مطرح کردن ادعاها نیز باید پایه و اساس داشته باشد. شما مسئول چیزهایی که می‌گویید، هستید. این تصور وجود دارد که آمریکا در فکر بهانه دیگری برای تنش‌زایی در روابط با ایران است».
برایان هوک شامگاه سه‌شنبه طی نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا، با متهم کردن ایران به تلاش برای «تحت کنترل درآوردن عراق»، مدعی شده بود: «امروز می‌توانم اعلام کنم که بر اساس گزارش‌های از طبقه‌بندی‌خارج‌شده ارتش ایالات متحده، ایران در مرگ دستکم ۶۰۸ نظامی آمریکایی مسئول است.»


کد مطلب: 20936

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcjmhe8.uqeytzsffu.html

قفقاز
  http://caucasus.ir