موافقت علی‌اف و پاشینیان با دیدار دوجانبه در مسکو

29 مهر 1399 ساعت 12:22


رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان اعلام کردند آمادگی دارند تا در صورت مطرح شدن چنین پیشنهادی، برای مذاکره درباره راه حل مناقشه قره باغ به مسکو سفر کرده و با یکدیگر دیدار کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان در مصاحبه‌ای اختصاصی با این خبرگزاری، اعلام کرد که آماده دیدار با "الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان در مسکو، برای حل و فصل اوضاع قره باغ است.
پاشینیان تأکید کرد: «مناقشه قره باغ باید منحصراً از طریق مسالمت‌آمیز حل و فصل شود و این موضع گیری ایروان است. ولی متأسفانه، طرف آذربایجانی با این دیدگاه موافق نیست. راه حل اختلافات بر سر قره باغ، باید فقط بر اساس یک مصالحه باشد، نه تسلیم شدن یکی از طرفین.»
نخست وزیر ارمنستان ادامه داد: «و اگر از طرف دیگر چنین آمادگی وجود نداشته باشد، ما آماده هستیم تا آخر برای حقوق مردم خود و برای حقوق هموطنان خود در منطقه قره باغ کوهستانی بجنگیم. من فکر می کنم  که این موضع گیری دولت ارمنستان، این یک نگرش صادقانه و سازنده باشد.»
"الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان نیز در مصاحبه با خبرگزاری «تاس»، آمادگی خود را برای سفر به مسکو به منظور ملاقات با پاشینیان و مذاکره پیرامون حل و فصل اوضاع در قره باغ را اعلام کرد.
وی گفت: «ما همیشه آماده هستیم تا در مسکو یا هر جای دیگر ملاقات کنیم تا به رویارویی پایان دهیم و راه‌های حل و فصل اوضاع را پیدا کنیم. در این خصوص، من فعلاً چنین دعوت نامه‌ای دریافت نکرده‌ام، بنابراین چنین سئوالی اکنون برای من نیست. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شخصاً پیش از این، بارها جلسات سه جانبه‌ای را بین رهبران ارمنستان و آذربایجان برگزار کرده است. ولی از زمانی که قدرت در ارمنستان به دولت کنونی واگذار شد، چنین تماس‌هایی دیگر قطع گردید.»
رئیس جمهوری آذربایجان گفت که هنوز زمان مذاکرات درباره استقرار نیروهای حافظ صلح بین المللی در جمهوری قره باغ کوهستانی به رسمیت شناخته نشده، فرا نرسیده است. وی همچنین یادآور شد که این موضوع در پایان اصول حل و فصل  اختلافات بر سر قره باغ است که توسط گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا مورد توافق قرار گرفته است.
علی‌اف تأکید کرد که طرف ارمنستانی هنوز گزارشی در خصوص "آمادگی برای عقب نشینی نیروها از سرزمین‌های اشغالی" ارائه نداده است.
وی همچنین یادآور شد: «روسیه همواره نقش مهمی در حل و فصل مناقشات در این منطقه داشته و دلایل کاملاً واقع بینانه‌ای، چه از نظر تاریخی و چه از لحاظ جغرافیایی، برای آن وجود دارد. همچنین دلایلی که روسیه برای دهه‌های طولانی فعالانه در منطقه ما فعالیت کرده و همکاری‌های در سطح بالایی جریان دارد. بنابراین، ما آماده هر گونه تماس با طرف روسی درباره حل و فصل مناقشه کنونی هستیم.»
علی‌اف یادآور شد که زمانی که پیشنهاد تشکیل نشست سه جانبه وزرای خارجه مطرح شد، طرف آذربایجانی بلافاصله با آن موافقت کرد.
لازم به یادآوری است که پیش از این وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در پایتخت روسیه با یکدیگر دیدار کرده و در تاریخ 10 اکتبر (19 مهر ماه) توافق کردند که آتش بس در منطقه درگیری‌های قره باغ برقرار کنند. رژیم آتش بس بارها نقض شده و مورد احترام هیچیک از طرفین قرار نگرفت. بعد از آن، آتش بس دومی از تاریخ 18 اکتبر (27 مهر ماه) لازم الاجرا شد، ولی باز هم فوراً شکسته شد. طرفین به طور مرسوم یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کنند
 
 


کد مطلب: 23492

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcj8xe8.uqethzsffu.html

قفقاز
  http://caucasus.ir