پاشینیان: ارمنستان در مقابل توسعه طلبی ترکیه ایستاده است/وجود عناصر جهادی سوری در جنگ قره باغ

29 مهر 1399 ساعت 12:21


نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به این سوال که آیا شواهدی دال براستفاده از این مسلح سوری در جنگ قره باغ دارد، گفت: ما ویدئوهای تبلیغاتی از نیروهای جهادی در مناطق عملیاتی بوسیله سیستم های خاص تهیه شده در دست داریم و نیز اجساد چند تن از آنان را.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در گفتگو با نشریه "کوریرا دالسرا" در پاسخ به این سوال که چرا باکو شما را متهم می کند گنجه را مجدداً هدف قرار داده اید و شما آذربایجان را در بمباران استپاناکرت(خان کندی) و روستاهای اطراف متهم می سازید، گفت: ترکیه همان راهبردی را که در دریای مدیترانه علیه یونان و قبرس و یا در لیبی، سوریه و عراق بکار گرفته است، در قفقاز جنوبی هم در پیش گرفته است.
وی افزود: این سیاستی توسعه طلبانه است. اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حین مذاکرات آتش بس گفت که مایل نیست آذربایجان جنگ را متوقف کند. این جنگ بدون دخالت ترکیه آغاز نمی شد. ترکیه آذربایجان را برای حمله علیه آرتساخ(قره باغ) ترغیب کرده است. ارتشیان ترکیه در حملات شرکت دارند. ولی نه تنها آنان، آذربایجانی ها از نیروهای جهادی منتقلی از سوریه نیز بهره می برند. آنان تروریستهای اعزامی از سوی ترکیه هستند.
نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به این سوال که آیا شواهدی دال براستفاده از این افراد مسلح در دست دارید؟ اظهار داشت: ما ویدئوهای تبلیغاتی از نیروهای جهادی در مناطق عملیاتی بوسیله سیستم های خاص تهیه شده در دست داریم و نیز اجساد چند تن از آنان را. هیچ تردیدی در این زمینه وجود ندارد. شواهد منتشر شده است. با استفاده از برنامه های خاصی امکان تحلیل تصاویر فراهم و مشخص شده که تصویر برداریها در کدام یک از مناطق انجام شده است، این دیگر مسلم است که آنان در جریان عملیات رزمی به خط مقدم آورده شده اند.
پاشینیان با اشاره به اینکه تروریستهای سوری خود این تصویربرداری را که بعدها در فضای مجازی انتشار یافته، گرفته اند، تصریح کرد: این اسناد و شواهد از سوی روسیه، فرانسه و دیگر کشورها پذیرفته شده است. هدف مشخص است، ترکها مایل به انجام نسل کشی دیگری علیه ارامنه هستند. من از خودم و جامعه جهانی سئوال می کنم چگونه آتش بسی می توانیم با این تروریستها منعقد کنیم.
وی مدعی شد که ما مورد حمله قرار می گیریم و باید از خود دفاع کنیم. مانند هر ملتی که نابودی تهدیدش می کند.
نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا برای توقف درگیریها به چه اقداماتی باید انجام دهد، نیز گفت: تنها یک راه برای توقف درگیریها وجود دارد و آن شناسایی رسمی و بین المللی آرتساخ(قره باغ) بر اساس اصل "جدائی برای نجات" است. امکان دیگری وجود ندارد. در غیر اینصورت در مناطق تحت کنترل آذربایجان، ارامنه مورد تجزیه های قومیتی قرار خواهند گرفت و آن به این دلیل است که ارمنیان تنها مانع توسعه ترکیه به سمت شمال شرق و جنوب شرق هستند.
پاشینیان ادامه داد: تعدادی خبرنگار خارجی به اینجا آمدند، ولی ما نمایندگانی از دستگاههای دیپلماسی خارجی را در اینجا ندیدیم. من از ایتالیا انتظار دارم که انتقال تروریستها به آذربایجان از سوی ترکیه را رسماً اعلام کند. ساکنان قره باغ قربانی یک بحران جدی انسانی هستند، امری که باید جامعه جهانی و ایتالیا مد نظر داشته باشند. زیرا اگر ارتش آذربایجان به منطقه بازگردد هیچ یک از ارامنه نجات پیدا نخواهند کرد.
 
 


کد مطلب: 23491

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdciz5ar.t1ap32bcct.html

قفقاز
  http://caucasus.ir