سخنگوی کُرد: عفرین تابع استان هاتای ترکیه می‌شود

13 فروردين 1397 ساعت 0:25


سخنگوی کنفرانس «نجات عفرین» اعلام کرد، عفرین بخشی از استان هاتای (ختای) ترکیه خواهد شد و آنکارا برای بازسازی و اداره امور این استان کارگزار تعیین خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رأی الیوم، حسن شندی، سخنگوی کرد کنفرانس «نجات عفرین» گفت، شهر عفرین واقع در شمال سوریه تابع استان هاتای ترکیه خواهد شد.
کنفرانس «نجات عفرین» ۱۹ مارس با حضور ۱۰۰ تن از شخصیت‌های کرد، عرب، علوی و ایزدی برگزار و منجر به تشکیل شورایی متشکل از ۳۵ تن شد.
شندی گفت، ۲۴ تن از اعضای این شورا کرد، ۸ تن عرب، یک تن علوی، یک تن کرد ایزدی و یک تن ترکمان است و کار خود یعنی بازسازی عفرین و اداره امور این شهر را آغاز خواهند کرد.
وی افزود، این شورا لیست اسامی منتخب را به وزارت خارجه ترکیه فرستاد و طی این هفته یا ۱۰ روز آینده کارها مشخص خواهد شد و پس از آن اعضای شورا به عفرین می‌روند.
سخنگوی کنفرانس «نجات عفرین» با بیان اینکه ترکیه برای عفرین کارگزاری تعیین خواهد کرد تا اداره این شهر را برعهده بگیرد و همچنین قائم مقامی به عفرین خواهد فرستاد، ادامه داد، هنوز این کارگزار مشخص نیست.
وی تصریح کرد، آنکارا علاوه بر اداره این شهر اقداماتی نیز در راستای امنیت آن اتخاذ کرده و نیروی پلیس متشکل از ۴۵۰ نظامی تشکیل شده است.
پیشتر چهره‌های سیاسی و فعالان مدنی عفرین از تشکیل شورای مدنی با هدف اداره مدنی این شهر و بازگرداندن آوارگان به آن خبر داده بودند.
در این راستا، شندی کمی پیش از برگزاری کنفرانس در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی گفت، این کنفرانس بازگرداندن اهالی عفرین به منازل خود را بررسی خواهد کرد، همچنین خانواده‌های سرشناس و روسای عشایر عفرین با حمایت آنکارا به بازسازی عفرین خواهند پرداخت.
وی در ادامه افزود، پس از پاکسازی عفرین از لوث وجود "تروریست‌ها"، شورایی تشکیل شده و به اهالی این شهر خدمات ارائه و از جوانان این منطقه نیروی پلیس تشکیل خواهد داد.
پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود، مرکز عفرین تحت کنترل کامل ترکیه است و آنکارا به دنبال عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» پرچم‌های خود را در این شهر برافراشته است.


کد مطلب: 18893

آدرس مطلب: http://caucasus.ir/vdcipvaz.t1av32bcct.html

قفقاز
  http://caucasus.ir